Materiał Partnera

Jakie cechy powinien posiadać stomatolog dziecięcy

Jakie cechy powinien posiadać stomatolog dziecięcy

Nie tylko dzieci, ale ludzie w każdym wieku, na dźwięk słowa „dentysta” często przełykają głośno ślinę. Dzieci to jednak najbardziej wymagający pacjenci, którzy powinni być otaczani szczególną opieką. To, jak zapamiętają wizyty w gabinetach lekarskich, będzie miało wpływ na ich dbałość o profilaktykę zdrowotną w przyszłości. Ma na to wpływ także podejście rodziców. Młody człowiek nie powinien być przekonywany do wizyty poprzez próby przekupstwa czy kłamstwo. Ważny jest także wybór odpowiedniego gabinetu dentystycznego, w którym dziecko będzie czuło się komfortowo.

Zrozumienie młodego pacjenta

Najważniejszą kwestią porozumienia między dzieckiem a lekarzem, jest umiejętność zrozumienia pacjenta przez lekarza. Dziecko może mieć wiele różnych obaw związanych z wizytą w gabinecie stomatologicznym, zwłaszcza jeśli jest to pierwsza wizyta. Może bać się już samego widoku lekarza, który bierze do rąk swoje narzędzia. O istocie wizyty w gabinecie dziecko powinni poinformować wcześniej rodzice, jednak wątpliwości dziecka powinien umieć rozwiać lekarz. Czasem wystarczy pytanie, czego młody pacjent się boi i okazuje się, że jego niepokój wzbudza konkretne narzędzie, intensywne oświetlenie, czy to, że nie widzi obok swojego rodzica. Wystarczy chwila rozmowy i wyjaśnienie kilku prostych kwestii. Zanim lekarz przystąpi do wykonania konkretnego zabiegu, powinien uprzedzić młodego pacjenta, co będzie się działo w najbliższym czasie. Większość dzieci uspokaja, kiedy lekarz mówi do nich w czasie całego procesu borowania, leczenia, czy usuwania zęba. Koncentruje się wówczas na słowach stomatologa, a nie na tym, co odczuwa. Pochwalenie dziecka, że jest dzielne i znosi wizytę lepiej, niż nie jeden dorosły, sprawdza się doskonale.

Wybór odpowiedniego gabinetu

Kiedy szukamy odpowiedniego gabinetu stomatologicznego dla naszego dziecka, przyjrzyjmy się bliżej ofertom, które mamy w zasięgu. Czy w ofercie gabinetu znajduje się informacja, że obejmuje ona także stomatologię dziecięcą? W nowoczesnych gabinetach prowadzonych przez doświadczonych lekarzy taka informacja jest wyszczególniana, by rodzic nie miał co do tego wątpliwości. 

Stomatologia dziecięca powinna obejmować leczenie zębów mlecznych oraz stałych, a także profilaktykę próchnicy - mówi nam przedstawicielka gabinetu stomatologicznego ES Dentica z Tychów

Coraz częściej możemy spotkać się także z ofertą lakowania oraz lakierowania zębów, co dodatkowo zabezpiecza je przed próchnicą. Jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości, telefon do rejestracji powinien je rozwiać. Rejestracja jest miejscem, w którym dowiemy się, jak wygląda pierwsza wizyta (zwana wizytą adaptacyjną), jakie są możliwości znieczulenia, które oferuje gabinet, czy będziemy mogli być obecni wewnątrz gabinetu, kiedy nasze dziecko będzie leczone – jeden telefon lub jedno spotkanie może rozwiać nasze wątpliwości dotyczące wizyty. Na koniec dodajmy, że wizyta dziecka w gabinecie stomatologicznym może być większym wyzwaniem dla rodziców, niż dla samego młodego pacjenta. Zanim zadręczać się zawczasu, lepiej ruszyć do działania!

Oceń artykuł (2)
3.0
Komentarze
Dodaj komentarz