Artykuł sponsorowany

Jakie cechy musi mieć dobra więźba dachowa? Wyjaśnia dekarz Andrzej Sznytka

Jakie cechy musi mieć dobra więźba dachowa? Wyjaśnia dekarz Andrzej Sznytka

Budowa domu jednorodzinnego to wieloetapowa inwestycja. Podczas jej realizacji ważne jest to, by nie tylko wykonać solidny fundament oraz ściany nośne, ale także więźbę dachową. To ona gwarantuje bowiem bezpieczeństwo użytkowania poddasza, nadając budynkowi również odpowiedniej formy. Dobór więźby nie powinien być zatem nigdy przypadkowy. Dekarz Andrzej Sznytka z Zakładu Blacharsko-Dekarskiego z Opalenicy wskazuje, jakie cechy musi mieć ta drewniana konstrukcja.

Więźba z drewna kontrolowanego FSC

Więźba dachowa przede wszystkim powinna być tworzona z wysokiej klasy drewna. Jak tłumaczy dekarz Andrzej Sznytka oznacza to,  że surowiec drzewny do produkcji tego typu konstrukcji powinien pochodzić ze specjalnie wyselekcjonowanych do tego lasów. Dzisiaj najlepsze tartaki pozyskują materiał z certyfikatami FSC. Oznacza to, że drewno przechodzi specjalną kontrolę, a zarząd leśny poddawany jest wnikliwym audytom. Sam surowiec uważany jest za ekologiczny i idealnie nadaje się do tworzenia elementów budowlanych. Z drewna kontrolowanego i certyfikowanego FSC tworzy się właśnie drewno konstrukcyjne, w tym więźby dachowe. Dokładne wytyczne można zaś znaleźć w normach:

  • FSC-STD-40-005 V3-1 FSC: Wymogi dotyczące pozyskiwania Drewna Kontrolowanego FSC;
  • FSC-STD-30-010 V2-0: Zasady gospodarki leśnej dla certyfikacji Drewna Kontrolowanego FSC.

Drewno konstrukcyjne klasy C24 lub wyższe

Pracownicy Zakładu Blacharsko-Dekarskiego z Opalenicy przystępując do prac dekarsko-blacharskich zawsze starają się wybrać dla klienta najwyższej klasy drewno konstrukcyjne na więźbę dachową. Warto jednak wiedzieć, że wystarczy, by spełniało one wytyczne architektów. Nie jest wymagane zatem wykorzystywanie mocniejszych i cięższych więźb, niż wskazano w projekcie. Lżejsze drewno konstrukcyjne jest bowiem tańsze. Idealnie nadaje się też dla pokryć dachowych takich jak modne i funkcjonalne w ostatnich latach blachodachówki  modułowe. Istotne jest jednak to, by więźba dachowa była tworzona z surowca spełniającego normę PN-EN 338. Dotyczy ona klas wytrzymałościowych dla drewna konstrukcyjnego.

Dekarz Andrzej Sznytka dla więźb dachowych proponuje materiał w klasie C24 lub wyższej. Jest on najchętniej wykorzystywany w budownictwie jednorodzinnym. Drewno konstrukcyjne C24 dla więźb jest głównie wykonywane w formie wiązarów prefabrykowanych łączonych na płytki kolczaste. Drewno to powinno być doskonale wysuszone i strugane. Dodatkowo musi być impregnowane. Gwarantuje to wysoką ochronę struktury drewna na wilgoć, grzyby czy insekty. Tartaki przed sprzedażą więźby dachowej muszą każdy jej element poddać również obróbce fitosanitarnej, która niszczy wszystkie drobnoustroje. 

Opracowanie:
Opalenica, Półwiejska 45
tel. 663 329 661
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz