Artykuł sponsorowany

Jakie cechy mają rury z tworzywa sztucznego do kanalizacji wewnętrznej?

Jakie cechy mają rury z tworzywa sztucznego do kanalizacji wewnętrznej?

Sprawna instalacja kanalizacyjna w budynku to nie tylko jej prawidłowy montaż, ale również dobór odpowiedniego materiału. Obecnie tworzywa sztuczne wyparły rury wykonane z żeliwa oraz kamionki. Wszystko ze względu na ich liczne zalety oraz łatwość ich układania. Podczas zakupu właściwych komponentów, warto również zwrócić uwagę na jakość kształtek.

Zalety rur z tworzyw sztucznych

Obecnie jest to jeden z najpowszechniejszych materiałów stosowanych do montażu przewodów kanalizacyjnych w budownictwie jednorodzinnym. Nic dziwnego, ponieważ takie komponenty są przede wszystkim lekkie i łatwe w montażu. Dają się łatwo formować, więc ich ułożenie jest możliwe nawet w trudno dostępnych miejscach. Przede wszystkim jednak są odporne na korozję i przepływ ścieków, zawierających w sobie agresywne substancje, czego nie można powiedzieć na przykład o produktach wykonywanych z żeliwa. Rury kanalizacyjne z tworzyw sztucznych można odnaleźć między innymi w ofercie hurtowni Kurek, której siedziba znajduje się w miejscowości Gądki koło Poznania.

Rodzaje rur kanalizacyjnych

Poszczególne właściwości komponentów różnią się między sobą w zależności od konkretnego rodzaju zastosowanego tworzywa sztucznego. Najczęściej wykorzystuje się w tym celu produkty wykonywane z polichlorku winylu (PVC), polipropylenu (PP) oraz polietylenu wysokiej gęstości (PEHD). Pierwsze z wymienionych cechuje się przede wszystkim niskim współczynnikiem wydłużalności i odpornością na uszkodzenia mechaniczne, o ile temperatura w otoczeniu nie spadnie poniżej zera. Bez problemu mogą przez nie przepływać ścieki o wysokiej zawartości chemikaliów, niemniej jednak temperatura medium nie może być wyższa aniżeli +60 stopni Celsjusza. Lepszymi parametrami pod tym względem wyróżniają się rury z PP. Dodatkowo taka instalacja będzie dobrze tłumić drgania, dlatego stanowi dobry izolator akustyczny. Pod tym względem przebija go zdecydowanie PEHD, który ponadto idealnie radzi sobie ze ściekami o zróżnicowanej temperaturze. Może pracować z medium mającym od -40 do +80 stopni Celsjusza.

Niezbędne kształtki

Rur nie dałoby się odpowiednio poprowadzić bez zastosowania dodatkowych, ale równie istotnych elementów, którymi są kształtki kanalizacji wewnętrznej. Również wykonuje się je z wyżej opisanych już rodzajów tworzyw sztucznych. Ważne, aby wszystkie komponenty były do siebie dopasowane pod kątem materiału wykonania. Błąd w tej kwestii może doprowadzić do rozszczelnienia się całego systemu i konieczności przeprowadzenia kosztownych prac modernizacyjnych. Kształtki, czyli między innymi trójniki, kolana, nasuwki, złączki, umożliwiają bowiem rozprowadzenie instalacji grawitacyjnej po całym budynku, a także redukcję średnicy przewodów, tam, gdzie jest to wymagane. Wybierając produkty od sprawdzonych producentów, nie trzeba obawiać się o ich jakość. Warto natomiast skupić się na precyzyjnym połączeniu ich z rurami, aby zapewnić bezawaryjną pracę całego systemu kanalizacji wewnętrznej.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz