Materiał Partnera

Jakie błędy popełniane są najczęściej przy tworzeniu instalacji wodno-kanalizacyjnej?

Jakie błędy popełniane są najczęściej przy tworzeniu instalacji wodno-kanalizacyjnej?

Instalacja wodno- kanalizacyjna- zaraz po zakończeniu budowy- jest niewidoczna dla użytkowników. Jej prawidłowe wykonanie gwarantuje wieloletnią, bezawaryjną eksploatację. Niestety często zdarza się tak, że błędy zostają popełnione już na początku montażu, co skutkuje potem licznymi problemami z całym systemem. Specjalista z branży budowlanej zdradza, jakie błędy najczęściej popełniają nierzetelni wykonawcy. Sprawdź, na co koniecznie zwrócić uwagę!

Niepoprawne doprowadzenie instalacji wodnej do budynku

Wszystkie media muszą być doprowadzone do budynku zgodnie z obowiązującymi przepisami. Jeżeli chodzi o instalację wodną, musi być ona poprowadzona do obiektu poniżej głębokości przemarzania, czyli pod wałami fundamentowymi. Jak zdradza doświadczony fachowiec z Zakładu Usługowego Robót Sanitarnych i Budowlanych- zadanie to powinno być realizowane już w trakcie budowy fundamentów. Jeżeli inwestor planuje wykonać przyłącze w późniejszym terminie, należy zadbać o to, by wcześniej przygotować na nie miejsce. W przeciwnym wypadku, konieczna będzie ingerencja w konstrukcję budynku, co nie jest wskazane.

Brak projektu instalacji wodno-kanalizacyjnej

Instalacja wodno-kanalizacyjna powinna być wykonana w oparciu o wcześniej stworzony projekt. Musi on zawierać trasy przebiegu rur wraz z ich przekrojami. Nieprawidłowo dobrany przekrój rur wodnych – przy intensywnym użytkowaniu- może doprowadzić do spadku ciśnienia w niektórych punktach czerpalnych. Jest to bardzo uciążliwy problem, który negatywnie wpływa na komfort życia mieszkańców. Ponadto mając do dyspozycji odpowiedni projekt, łatwiej jest później zlokalizować źródło ewentualnej awarii bądź przeprowadzić modernizację całej instalacji. Wszystko przedstawione jest czarno na białym.

Niezabezpieczenie instalacji na czas dalszych prac budowlanych

Nowo ułożona instalacja wodno-kanalizacyjna może zostać poważnie uszkodzona, zanim w ogóle domownicy zaczną z niej korzystać. W trakcie następujących po sobie prac budowlanych, rury mogą bowiem zostać tak zanieczyszczone np. piaskiem, że konieczność ich wymiany nadejdzie bardzo szybko. Aby temu zapobiec, profesjonaliści dokładnie zabezpieczają instalację, deklując odpływy.   W ten sposób chronią ją przed zapchaniem i zniszczeniem.

Brak przystosowania instalacji do przeglądów technicznych i napraw

Prawidłowe ułożenie instalacji to nie wszytko. Okresowe przeglądy techniczne są konieczne do jej bezawaryjnego funkcjonowania. Należy więc tak poprowadzić instalację, by umożliwić jej podgląd serwisantom. Na dłuższych odcinkach rur i w skomplikowanych miejscach np. pod wanną, dobrze jest zamontować rewizje, które ułatwią dostęp do całej sieci. Dobrze jest dokonać ewentualnych napraw, bez konieczności demontażu.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz