Materiał Partnera

Jakie błędy najczęściej popełniane są przy instalacji centralnego ogrzewania?

Jakie błędy najczęściej popełniane są przy instalacji centralnego ogrzewania?

Budowa domu jednorodzinnego to duże i bardzo kosztowne przedsięwzięcie. Pragniemy, by wszystko poszło zgodnie z planem i mamy nadzieję, że nowo powstały budynek będzie spełnieniem naszych marzeń o własnych czterech kątach. Jedną z najważniejszych kwestii- przy realizacji inwestycji tego typu- jest montaż centralnego ogrzewania. Tylko profesjonalnie przeprowadzona instalacja daje gwarancję na poprawne działanie systemu grzewczego. Ekspert zdradza, jakie błędy popełniane są najczęściej.

Brak odpowiedniego projektu

Znaczna większość instalacji grzewczych powstaje bez uprzedniego przygotowania projektu. Znaczna część z nich działa również prawidłowo, co nie zmienia faktu że mogłaby funkcjonować bardziej wydajnie, być tańsza w wykonaniu oraz eksploatacji. To właśnie dobrze wykonany projekt jest gwarancją optymalizacji instalacji centralnego ogrzewania. Taki dokument jest również bardzo przydatny w przypadku planowanego remontu, modernizacji lub nagłej awarii całego systemu.

Kocioł lub kominek o nadmiernej mocy

Jak informuje specjalista z Przedsiębiorstwa Handlowo- Usługowego Wójtowicz- praktyka kupowania przewymiarowanych kotłów lub kominków bardzo często prowadzi do wielu problemów. Taki sprzęt pracuje wówczas z mocą mniejszą od nominalnej, co zawsze skutkuje dużym spadkiem sprawności kotła i większą emisją zanieczyszczeń. Wzrasta także ryzyko przegrzania się lub zagotowania się wody w kotle. Takie same zagrożenia wynikają z wyboru nieodpowiedniego kominka z płaszczem wodnym, zaś zakup zwykłego kominka o większej mocy sprawi, że w domu będzie zbyt ciepło.

Wybór kotła, który jest uciążliwy w obsłudze

Kupując kocioł dobrze jest kierować się nie tylko jego ceną i funkcjonalnością, ale też łatwością obsługi. Czas i wysiłek, jaki trzeba będzie poświęcić tej czynności może być zupełnie różny w przypadku rozmaitych modeli. Kotły zasypowe wymagają uzupełniania paliwa co kilka godzin. Każdego dnia trzeba też rozpalać je na nowo. Kotły z podajnikiem paliwa mogą pracować nawet kilka dni bez interwencji ze strony człowieka i mają funkcję samooczyszczenia. Dużym zainteresowaniem inwestorów cieszą się także kotły gazowe, olejowe i elektryczne, gdyż w zasadzie nie wymagają żadnej obsługi, a jedynie przeglądów serwisowych.

Nieprawidłowy ciąg kominowy

Przyczyną nieprawidłowej pracy kotła może być zbyt słaby ciąg kominowy. Zanim zdecydujemy się na zakup urządzenia, dobrze jest poprosić kominiarza o sprawdzenie parametrów i stanu technicznego komina. Nieodpowiednie dopasowanie kotła do komina skutkuje tym, że nie będzie on osiągał parametrów deklarowanych przez producenta np. będzie mniej ekonomiczny, ekologiczny lub szybciej ulegnie awarii.

Opracowanie:
Nysa, Rotmistrza Witolda Pileckiego 22
tel. 669 967 183
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz