Artykuł sponsorowany

Jakie badania ginekologiczne regularnie wykonywać?

Jakie badania ginekologiczne regularnie wykonywać?
Regularne wykonywanie badań ginekologicznych pozwala nie tylko uniknąć infekcji, ale też chroni przed wieloma poważnymi chorobami – między innymi nowotworami. Ich wczesne wykrycie jest kluczowe w procesie leczenia. I choć większość kobiet jest tego świadoma, nadal wiele z nich bagatelizuje problem. Które badania ginekologiczne należy wykonywać regularnie po ukończeniu 20. roku życia?

Dlaczego tak wcześnie?

Wiele osób może uważać, że 20-letnie kobiety dopiero wkraczają w dorosłe życie i jest to za wcześnie, aby obawiać się problemów związanych z układem rozrodczym. W tym wieku jest on już jednak prawidłowo rozwinięty i powinien właściwie funkcjonować. Niestety, niektóre choroby np. guz piersi lub rak szyjki macicy – choć są kojarzone z dojrzałymi kobietami – mogą pojawić się już u nastoletnich dziewczyn. Co więcej, młodzież zaczyna współżyć w coraz wcześniejszym wieku, co zwiększa ryzyko infekcji i rozprzestrzeniania się chorób wenerycznych. Każda kobieta, która rozpoczęła współżycie, powinna regularnie wybierać się na wizytę u ginekologa. Bez znaczenia, czy ma 15 lat, czy też 35.

Pierwszej wizyty u ginekologa w żadnym wypadku nie należy się wstydzić. Osoby nieletnie muszą jednak przyjść z rodzicem lub opiekunem. Każda kobieta powinna korzystać z usług ginekologa, do którego ma pełne zaufanie i wie, że zostanie prawidłowo przebadana. Polecanym miejscem jest gabinet ginekologiczny Krzysztofa Pućko, który znajduje się w Olsztynie. Lekarz prowadzi swoją działalność od ponad 20 lat i posiada ogromne doświadczenie oraz szeroką wiedzę z zakresu leczenia kobiecych chorób i prowadzenia ciąży.

O czym należy pamiętać?

Profesjonalne badania ginekologiczne obejmują wiele różnych dziedzin. Dotyczą nie tylko narządów rozrodczych, ale także gospodarki hormonalnej organizmu oraz stanu piersi. Po osiągnięciu przekroczeniu granicy 20. roku życia należy pamiętać o tym, aby:

  • minimum raz na 3 lata zbadać poziom cukru, cholesterolu oraz wykonać podstawową morfologię i OB;
  • ginekologa odwiedzać co roku, szczególnie wtedy, kiedy rozpoczęło się współżycie;
  • regularnie wykonywać cytologię, jest to pobranie do badań wymazu z szyjki macicy;
  • każdego roku zrobić USG piersi;
  • po ukończeniu 25 roku życia wykonać również USG przezpochwowe;
  • planując ciążę zapisać się na dodatkowe badania wykluczające toksoplazmozę.

Kobiety przyjmujące antykoncepcję hormonalną powinny odwiedzać ginekologa częściej – optymalne są dwie wizyty w roku. W razie jakichkolwiek nieprawidłowości ginekolog może zlecić dodatkowe badania, na przykład poziomu hormonów tarczycy i skierować do endokrynologa. Problemy z tarczycą mają ogromny wpływ na miesiączkowanie i płodność kobiety.

Opracowanie:
Olsztyn, Kopernika 1 lok. 2
tel. 89 535 25 48
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz