Jakich usług powinieneś się spodziewać na stacji obsługi pojazdów?

Jakich usług powinieneś się spodziewać na stacji obsługi pojazdów?
Prędzej czy później większość samochodów dotyka mniejsza lub większa usterka, która w wielu przypadkach oznacza konieczność wizyty na stacji obsługi pojazdów. Nierzadko takie stacje oferują również możliwość przeprowadzenia obowiązkowych badań technicznych. Najczęściej im większa stacja, tym szerszy zakres usług.

Najczęstsze problemy

Samochód potrafi być drogi nie tylko w codziennej eksploatacji, ale również w naprawie. A popsuć może się, tak naprawdę, wszystko. Jak pokazują badania, najczęściej pojawiają się problemy z silnikiem i mechaniką (22%), z akumulatorem (21%), kołami (9%), z napędem i skrzynią biegów (9%), z elektroniką (6%), z zamkami i alarmem (6%), z układem chłodzenia i ogrzewania (5%), z układem ładowania (4%), układem paliwowym (4%) oraz z innymi elementami (14%) (źródło: wyborcza.biz). W wielu przypadkach właściciel auta musi zgłosić się do stacji obsługi pojazdów, by dokonać naprawy.

Mechanika samochodowa

To podstawowy segment usług serwisu samochodowego, obejmujący wiele różnych działań, od najbardziej podstawowych po zaawansowane. Zakres usług zależy od wielu czynników, jak zapotrzebowanie okolicznych mieszkańców, wyposażenie stacji obsługi oraz od umiejętności samych mechaników.

Mechanika samochodowa obejmuje szeroki wachlarz napraw zarówno samochodów osobowych, jak i ciężarowych. Może to dotyczyć kompleksowego remontu silnika, jak i wymiany drobnych części. To oznacza, że mechanicy stacji mogą dokonać naprawy i regulacji, na przykład układów zasilania, pneumatycznych, hydraulicznych.

Pracownicy stacji zajmują się również bieżącą obsługą eksploatacyjną, w zakres której wchodzą m.in.: wymiana olejów, płynów i filtrów. Dodatkowo mogą być świadczone usługi elektryki pojazdów, montaż alarmów, zamków centralnych oraz naprawa i serwis klimatyzacji.

Wulkanizacja i blacharstwo

W większości przypadków usługi wulkanizacyjne oferowane są również przez mniejsze warsztaty. Najczęściej dotyczy to wymiany i naprawy ogumienia, wyrównywania ciśnienia w oponach, komputerowego wyważania kół, serwisu ogumienia i sezonowej wymiany opon. Niektóre stacje proponują bardziej kompleksowe usługi, które obejmują także naprawy lakierniczo-blacharskie, a w tym m.in. naprawy powypadkowe, piaskowanie, śrutowanie i lakierowanie.

Diagnostyka samochodów

Największe stacje obsługi pojazdów mają bardzo szeroki zakres usług i często w swojej strukturze posiadają Okręgowe Stacje Kontroli Pojazdów. Każdy właściciel pojazdu zna takie miejsce, ponieważ obowiązkowe badania techniczne należy wykonywać co 12 miesięcy. Diagnostyka pojazdów wymaga jednak posiadania odpowiedniego wyposażenia oraz pracownika z uprawnieniami do wykonywania badań technicznych. Oprócz diagnostyki stacje takie zajmują się również drobnymi usługami, jak np. zbieżność kół czy ocena techniczna pojazdu przed zakupem.

Największe stacje obsługi pojazdów proponują kompleksowe usługi naprawy i serwisowania auta od najdrobniejszych czynności po skomplikowane remonty i diagnostykę. Małe warsztaty, chociaż oferują węższy zakres usług, jakością nie muszą ustępować największym stacjom, ponieważ w takich miejscach najważniejsze są umiejętności mechanika.
Opracowanie:
Martyna
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (2)
4.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Przeczytaj także