Artykuł sponsorowany

Jaki zestaw hydroforowy wybrać dla domu?

Jaki zestaw hydroforowy wybrać dla domu?

Zestaw hydroforowy, znany powszechnie również jako hydrofor, odpowiedzialny jest za stabilizację ciśnienia wody w instalacji oraz intensywny strumień w kranach. Tym samym zapobiega częstemu uruchamianiu pompy i chroni ją przed szybszym zużyciem. Przy doborze odpowiedniego urządzenia dla naszego domu powinniśmy kierować się kilkoma kryteriami. W artykule wyjaśniamy, na co należy zwracać uwagę.

Co decyduje o wyborze zestawu hydroforowego?

Instalacje wodociągowa oraz kanalizacyjna to jedne z najważniejszych w każdym domu. To one odpowiadają za bezpieczne i higieniczne warunki życia, dlatego muszą cechować się wysoką funkcjonalnością. Duży udział w tym ma właśnie dobór odpowiednich elementów instalacji, takich jak zestaw hydroforowy właśnie. Przed podjęciem decyzji o zakupie konkretnego urządzenia, powinniśmy ustalić, jaki hydrofor będzie w naszym domu potrzebny. W tym celu określić należy:

  • maksymalne zapotrzebowanie na wodę,
  • minimalną wysokość podnoszenia,
  • minimalne ciśnienie na wyjściu i wejściu,
  • informacje o źródle zasilania,
  • dodatkowe wymagania dotyczące układu sterowania.

Pamiętać przy tym trzeba, że inaczej wyznaczymy minimalną wysokość podnoszenia dla zestawu podłączonego do sieci wodociągowej oraz dla zestawu podłączonego do zbiornika wyrównawczego. Na potrzeby domu jednorodzinnego optymalnym rozwiązaniem będą oferowane przez firmę Ebara Pompy Polska sp. z o.o. zastawy hydroforowe wyposażone w jedną pompę i zasilane z sieci jednofazowej. Warto pomyśleć o wyborze modelu zabezpieczonego od suchobiegu, co dodatkowo przedłuży żywotność urządzenia. Pompy w domowych hydroforach wykonywane są ze stali nierdzewnej lub żeliwa.

Zestaw hydroforowy a studnia głębinowa

W domach i mieszkaniach woda użytkowa pobierana jest często, a krótko, co może niekorzystnie wpływać na żywotność pompy tłoczącej wodę z indywidualnego ujęcia w postaci studni głębinowej. Stosowana tu pompa głębinowa włącza i wyłącza się automatycznie w zależności od tego, czy następuje pobór wody, czy nie. Zadaniem zestawu hydroforowego jest zmniejszyć obciążenie pompy, która ma ograniczoną liczbę cykli pracy na godzinę. Hydrofor gromadzi zapas wody i akumuluje ciśnienie, zapewniając dostęp do niej podczas przerw w pracy pompy. Warto jednak zauważyć, że w przypadku, gdy woda ze studni służy nam jedynie do podlewania ogrodu, nie ma potrzeby stosowania zestawu hydroforowego. Pompa pracuje wówczas przez dłuższy czas i ze stałą wydajnością, nie pojawia się więc problem częstego załączania.

Zalecanym rozwiązaniem dla ujęć indywidualnych do czerpania wód głębinowych na potrzeby gospodarstwa domowego jest zestaw hydroforowy z pompą głębinową  oraz zbiornikiem przeponowym. W ujęciach, gdzie lustro wody znajduje się na głębokości 7-8 metrów poniżej pompy najczęściej stosowana jest pompa powierzchniowa samossąca.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz