Artykuł sponsorowany

Jaki wybrać wózek widłowy: nowy czy używany?

Jaki wybrać wózek widłowy: nowy czy używany?

Wózek jezdniowy podnośnikowy jest niezastąpionym urządzeniem we wszelkiego rodzaju magazynach, hurtowniach, składach, ale też zakładach produkcyjnych, firmach transportowych czy marketach. Jego zakup to wysoce opłacalna inwestycja, warto zatem rozważyć dostępne możliwości. W ofercie dystrybutorów znajdziemy zarówno pojazdy nowe, jak i używane. Poniżej odpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy wyborze.

Wózek jezdniowy dostosowany do potrzeb

Szeroki wybór rodzajów oraz możliwość montowania dodatkowego osprzętu sprawiają, że wózek widłowy może zostać dostosowany do indywidualnych potrzeb firmy. Parametry, jakie brane są pod uwagę to typ, waga oraz rozmiar ładunków Znaczenie ma też miejsce pracy – wewnątrz lub na zewnątrz budynku. Na otwartej przestrzeni wykorzystamy wózki z napędem spalinowym, natomiast w zamkniętych pomieszczeniach pojazdy z napędem elektrycznym. Wózki wyposażone w jednostki zasilane gazem mają natomiast uniwersalny charakter i sprawdzą się w obu sytuacjach. Warto przy tym dodać, że silniki Diesla będą idealne podczas prac na budowie, gdzie są trudne warunki terenowe, a transportu wymagają ciężkie materiały czy elementy konstrukcyjne. Atutem elektrycznych wózków jest za to brak emisji spalin i możliwość precyzyjnego manewrowania w niewielkiej przestrzeni.

Wśród dodatkowego osprzętu, który można zamontować na wózkach jezdniowych podnośnikowych, wymienić powinniśmy między innymi różnego rodzaju chwytaki, na przykład do makulatury, drewna, czy złomu, ale również szufle do towarów sypkich. W roli wyposażenia specjalnego stosowane są także pantografy, czyli widły przesuwne, podwójne widły obrotowe, inwertery palet, a także pługi śnieżne do wózków. Dzięki temu przy użyciu sztaplarki możemy transportować nie tylko tradycyjne palety drewniane, ale także inne rodzaje ładunków. Konstrukcja pojazdu będzie miała też wpływ na możliwość użycia go przy konkretnym typie pracy. Istnieją na przykład modele, które mogą podnosić ładunek wraz z operatorem na wysokie poziomy – sprawdzają się między innymi w magazynach składowania blokowego.

Nowy lub używany wózek jezdniowy

W sprzedaży dostępne są wózki jezdniowe podnośnikowe nowe oraz używane. Oba rodzaje znajdziemy w ofercie firmy IPZ. Atutem nowych pojazdów będzie przede wszystkim gwarancja sprawności. Otrzymujemy tu bowiem wózek wcześniej nieużywany, nowoczesny, w idealnym stanie. Dodatkowo możemy liczyć na gwarancję producenta, a często również autoryzowany serwis ze strony dystrybutora. Minusem nowych pojazdów będzie natomiast ich wysoka cena, która może być problemem szczególnie w przypadku mniejszych firm. Atrakcyjną alternatywę stanowić będzie zatem kupno wózka używanego. Zazwyczaj sprzedawane są urządzenia poleasingowe, czyli stosunkowo mało wyeksploatowane, a do tego sprawdzone pod względem stanu technicznego. Warto bowiem podkreślić, że wózki widłowe są wytrzymałe i mogą być z powodzeniem wykorzystywane przez wiele lat, pod warunkiem, że właściwie o nie zadbamy podczas użytkowania. Popularność tych pojazdów wynikająca z rozwoju branży e-commerce oraz wzrostu zapotrzebowania na usługi transportowe czy magazynowe sprawia, że oferta sztaplarek z drugiej ręki jest równie szeroka, co modeli nowych. Warto jednak pamiętać o kilku kwestiach:

  • unikajmy najtańszych opcji – zbyt niska cena może wskazywać na wady urządzenia;
  • skorzystajmy z porady specjalisty – najlepiej dokonać zakupu u sprawdzonego dystrybutora;
  • sprawdźmy stan motogodzin i dokonajmy przeglądu technicznego, jeśli nie został on przeprowadzony przez sprzedawcę.

Istnieje też inne rozwiązanie, jeżeli zakup i utrzymanie wózka jezdniowego są dla nas nieopłacalne. To wynajem tego typu pojazdów, coraz częściej oferowany przez firmy zajmujące się ich dystrybucją. Sprawdza się przede wszystkim w przypadku firm, które prace wymagające użycia sztaplarek wykonują jednorazowo, sezonowo czy zbyt rzadko, by uzasadniać posiadanie sprzętu. W takiej sytuacji nie ponosimy żadnych kosztów poza stawką ustaloną z usługodawcą.

Prawidłowa eksploatacja po zakupie

Wybór odpowiedniego urządzenia to podstawa udanej inwestycji, ale łatwo ją jednak zaprzepaścić niewłaściwym użytkowaniem pojazdu. Mowa tu przede wszystkim o wykorzystaniu wózków jezdniowych podnośnikowych zgodnie z przeznaczeniem, czyli wyłącznie do transportu ładunków. Tradycyjny wózek widłowy nie może być stosowany do podnoszenia osób, do tego potrzeba specjalistycznych urządzeń takich jak podesty ruchome przejezdne – najczęściej nożycowe. Jeśli zatem pojawia się konieczność, aby pracownicy wykonywali pracę na wysokości, należy zapewnić im odpowiednie do tego warunki. Sztaplarka może w takiej sytuacji jedynie narazić ich na niebezpieczeństwo utraty zdrowia lub życia. Kolejna rzecz to powierzenie obsługi operatorowi, który ma ważne uprawnienia UDT, ponieważ nikt inny nie może prowadzić wózków widłowych.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz