Materiał Partnera

Jaki wpływ na nasze zdrowie ma klimatyzacja?

Jaki wpływ na nasze zdrowie ma klimatyzacja?

Wysokie, upalne temperatury dla większości z nas są uciążliwe, w związku z czym latem szukamy rozmaitych sposób na to, aby się nieco ochłodzić. Bardzo częstym wyborem jest spędzanie czasu w pomieszczeniach, w których zamontowana jest klimatyzacja. Urządzenie to spotykamy w pracy, komunikacji miejskiej, a ostatnio także coraz częściej w domach i mieszkaniach. Jednak jaki wpływ na zdrowie ma działanie klimatyzacji?

Klimatyzacja – czy jest zdrowa?

Klimatyzacje to urządzenia, które wykorzystywane są do schładzania pomieszczeń. Z tego względu najczęściej korzystamy z nich w letnie, gorące dni. Jednak mimo wielu korzyści, jakie daje, długotrwałe korzystanie z klimatyzacji i przebywanie w pomieszczeniach, gdzie to urządzenie jest włączone, może negatywnie oddziaływać na nasze zdrowie. Przede wszystkim odczujemy to w postaci gorszego samopoczucia. Jednak nie musimy od razu zacząć się martwić i panikować, ponieważ rozsądne korzystanie z klimatyzacji nie powinno negatywnie odbijać się na naszym zdrowiu psychicznym, ani fizycznym.

Jakie negatywne skutki może wywołać nadmierne korzystanie z klimatyzacji?

Jeżeli latem jesteśmy poza domem i jest nam bardzo gorąco, wówczas marzymy tylko o tym, by szybko wejść do pomieszczenia, w którym włączona jest klimatyzacja. Takie postępowanie jest praktykowane przez dużą liczbę ludzi, aczkolwiek trzeba wiedzieć, że jest nieprawidłowe, ponieważ gwałtowna zmiana temperatury otoczenia, w jakim się znajdujemy, może doprowadzić do przeziębienia. Jednak przeziębienie to nie jedyne zmartwienie, jakie nas czeka, gdy korzystamy z klimatyzacji.

Kolejnym negatywnym skutkiem dla naszego zdrowia w trakcie korzystania klimatyzacji są różnego typu choroby wywołane przez bakterie i grzyby. Warto jednak zaznaczyć, że ryzyko wystąpienia takich infekcji pojawia się, jeśli nie będziemy regularnie czyścić układu klimatyzacji. Niezbędne jest również odgrzybianie klimatyzacji. Tym zadaniem zajmują się fachowcy z firmy Tele-Energia z Żor w województwie śląskim. Najlepszą porą na przeprowadzenie kontroli układu klimatyzacji jest okres wczesnowiosenny, kiedy temperatury za oknem nie są jeszcze wysokie. To sprawi, że nasza klimatyzacja będzie sprawna i bezpieczna, zanim zaczniemy regularnie z niej korzystać.

Długotrwałe przebywanie w pomieszczeniach klimatyzowanych może również prowadzić do suchości śluzówek, a w niektórych przypadkach nieżytu górnych dróg oddechowych. Poza tym nadmierne korzystanie z niej może wysuszać oczy, a niekiedy prowadzić do zespołu suchego okna. Aby tego uniknąć, należy korzystać z klimatyzacji, wtedy, kiedy jest to konieczne, jednakże należy pamiętać, by klimatyzator nie był ustawiony na najniższą temperaturę. Klimatyzacja działa optymalnie, gdy ustawi się ją na temperaturę o kilka stopni mniejszą, niż jest na zewnątrz. Warto również wiedzieć, jak ustawić kierunek nawiewu. Przede wszystkim należy unikać, aby zimne powietrze nieustannie było skierowane na nas, dlatego nie zaleca się ustawienia kierunku działania np. na kanapę czy biurko.

Opracowanie:
Żory, Folwarecka 2
tel. 501 023 583
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz