Materiał Partnera

Jaki wózek inwalidzki wybrać? Rodzaje wózków inwalidzkich

Jaki wózek inwalidzki wybrać? Rodzaje wózków inwalidzkich

Zadaniem wózka inwalidzkiego jest wsparcie osoby niepełnosprawnej, która nie może poruszać się samodzielnie. Wózki mają ułatwiać życie i poprawiać komfort codziennego funkcjonowania. Dlatego bardzo ważne jest, żeby wózek inwalidzki był dopasowany do potrzeb właściciela. Jak wybrać odpowiedni wózek? Jakie rodzaje wózków inwalidzkich znajdziemy w sklepach medycznych? Odpowiedzi na te pytania, przedstawiamy w artykule.

Wózki inwalidzkie pozwalają osobom niepełnosprawnym ruchowo na kontakt ze światem zewnętrznym, pracę i normalne funkcjonowanie w społeczeństwie. Obecnie producenci oferują coraz bardziej zaawansowane technologicznie modele, które pozytywnie wpływają na życie ich użytkowników. Niezależnie od tego, jaki rodzaj wózka wybierzemy, pamiętajmy, żeby sprzęt rehabilitacyjny i produkty medyczne kupować w zaufanym sklepie medycznym jak MB Medica w Częstochowie, w województwie śląskim.

Rodzaje wózków inwalidzkich

W sklepach medycznych znajdziemy wózki przeznaczone dla osób o różnym stopniu niepełnosprawności i takie, które lepiej sprawdzają się podczas codziennego funkcjonowania bądź w trakcie uprawiania sportów. Wózki inwalidzkie dzielimy na kilka podstawowych typów:

  • wózki aktywne – wyróżniają się lekką budową i dużą mobilnością, dzięki czemu samodzielne poruszanie się i omijanie przeszkód jest bardzo proste. Tego typu wózki można dopasować do wagi i wzrostu użytkownika, dzięki czemu są jeszcze wygodniejsze w użytkowaniu.
  • wózki elektryczne – wózki typu skuter wyposażone są w napęd elektryczny, dzięki czemu możemy nimi sterować za pomocą joysticka. Tego rodzaju wózek znakomicie sprawdzi się do wygodnego poruszania się po mieście.
  • wózki napędzane ręcznie – są lekkie, tańsze od elektrycznych i bardzo mobilne. Należy jednak pamiętać, że nie będą odpowiednie dla osób o słabych ramionach bądź sparaliżowanych rękach.
  • wózki specjalne, multipozycyjne – idealne dla osób, które nie mogą troszczyć się o siebie samodzielnie.

Jak wybrać wózek inwalidzki?

Decydując się na zakup wózka, należy zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów. Przede wszystkim na wiek osoby niepełnosprawnej, jej tryb życia oraz stopień inwalidztwa. Osoby młode z pewnością docenią wygodę i niezależność, jaką daje wózek inwalidzki aktywny. Natomiast osoby starsze lub cierpiące na bezład górnej części ciała mogą zdecydować się np. na wózek elektryczny. Pamiętajmy jednak, żeby tego typu sprzęt kupować w zaufanym sklepie medycznym, w którym znajdziemy tylko produkty najwyższej jakości i możemy liczyć na fachowe doradztwo.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz