Artykuł sponsorowany

Jaki sprzęt jest potrzebny geodecie?

Jaki sprzęt jest potrzebny geodecie?

Nowoczesna technologia znacząco ułatwiła i przyspieszyła prace geodezyjne. Mimo to nadal konieczne jest przeprowadzanie pewnych obliczeń matematycznych. Rodzaj wykorzystywanych sprzętów zależy m.in. od tego, jakie rodzaje prac mają być przeprowadzane na danym terenie, czy jakie jest jego ukształtowanie. Oto podstawowe urządzenia pomiarowe stosowane w geodezji

 Wiodący sprzęt


Niekiedy idąc ulicą możemy spotkać geodetę, który patrzy przez urządzenie stojące na statywie, odrobinę przypominające aparat. Korzysta on wówczas z tachimetru. Ten geodezyjny sprzęt pomiarowy wyróżnia się dużą precyzją pomiarów i uniwersalnością wykorzystania. Jest bardzo drogi, ale zastosowane w nim nowoczesne technologie są warte swojej ceny. Tachimetr służy do mierzenia kątów w pionie i poziomie oraz wyliczania odległości. W pracy geodety ten sprzęt jest niezbędny. Dokonane nim pomiary można zapisywać, aby później móc do nich wracać i wykorzystywać w obliczeniach. Im lepsza jakość elementów optycznych, tym precyzyjniejszy jest tachimetr.

Narzędzia geodezyjne w budownictwie

Do pomiaru różnicy wysokości między określonymi punktami służy niwelator. Istnieje bardzo wiele typów tego urządzenia. Optyczne, laserowe, liniowe, krzyżowe, 360 stopni – wybór zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji geodety. Niwelator posiada duży zakres zoomu optycznego, regulację ostrości oraz funkcję automatycznego poziomowania osi, by nie trzeba było dokonywać tego ręcznie. To precyzyjne urządzenie, które można wykorzystać w każdych warunkach.

Na budowach używanesą także teodolity. Są stosunkowo tanie, porównując je do innych sprzętów geodezyjnych. Dotyczy to zwłaszcza wersji optycznych. Ich minusem w porównaniu z elektronicznymi jest to, że wymagają samodzielnego dokonywania obliczeń przez geodetę, co wydłuża czas pracy. Teodolit służy do mierzenia azymutu, odległości oraz pomiaru kątów pionowych i poziomych.

Korzysta z tego cały świat

Stworzenie sieci GPS ułatwiło pracę geodetom. Informacje dostarczane przez satelity oplatające kulę ziemską są dla nich bardzo cenne. Dzięki nim możliwe jest ustalenie położenia konkretnego punktu pomiarowego. Specjaliści z firmy Bekazet Bąk Keller zaznaczają, iż w przypadku pracy wymagającej tak dużej precyzji, nie warto oszczędzać na zakupionym sprzęcie. GPS nie należy do urządzeń tanich, jednak jest dokładny i skraca czas potrzebny na wykonanie pracy. Wykonane za jego pomocą  pomiary można zapisywać, co jest szczególnie przydatne.


Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz