Materiał Partnera

Jaki rower wybrać dla dziecka?

Jaki rower wybrać dla dziecka?

Wybór roweru dla najmłodszego członka rodziny, nigdy nie jest prosty. Należy zwrócić uwagę na szereg parametrów oraz jego bezpieczeństwo, podczas gdy dla dziecka liczą się głównie kwestie wizualne. Nie ma w tym nic złego i warto kupić maluchowi rower, o jakim marzy. Niemniej trzeba zadbać o podstawowe kwestie, związane z wygodą jego użytkowania. Na co zwrócić uwagę? Oto kilka wybranych porad.

Na początek rower biegowy

To dosyć charakterystyczny w swoim wyglądzie jednoślad. Nie posiada on w ogóle systemu napędowego – pedałów, łańcucha i przerzutek. Dziecko porusza się na nim siedząc na siodełku i odpychając się nogami od ziemi. Z ich pomocą także hamuje. Jego głównym zadaniem jest przyzwyczajenie malca do jazdy na rowerze. Jazda na rowerku biegowym uczy też utrzymywania równowagi. Może on posłużyć maluchowi do osiągnięcia przez niego wieku 2-4 lat.

Rowerek z pedałami

Możemy rozważyć jego zakup kiedy dziecko osiągnie wysokość 1m. Należy pamiętać, że pierwszy „dorosły” rower powinien mieć 16’’ lub 20’’ koła. Można w nim także zamontować boczne kółeczka, aczkolwiek coraz częściej rezygnuje się z tej możliwości.

Rower na 24’’ kołach

Trzeba o nim pomyśleć, kiedy dziecko osiągnie wzrost 120cm. Powinien mieć on obniżoną ramę, dzięki czemu podczas upadku krocze małego kolarza będzie chronione przed ewentualnymi obrażeniami. Niższa rama pozwoli tez na swobodne wsiadanie i zsiadanie z jednośladu. Jego konstrukcja musi być trwała i solidna. Chodzi o to, by zwykłe przewrócenie się nie spowodowało jej wygięcia lub naruszenia. Koniecznie należy sprawdzić, czy hamulce w rowerze są sprawne- przy delikatnym naciśnięciu dźwigni, rower powinien znacząco zwolnić. Siodełko powinno odpowiednio szerokie i wygodne. Po zakupie wybranego modelu warto udać się z nim na przegląd. Dobry serwisant ustawi wysokość siodełka i kierownicy odpowiednio do wzrostu dziecka. Sprawdzi także poprawność wykonania konstrukcji, działania hamulców i przerzutek .Jednym słowem- przygotuje jednoślad do bezpiecznej jazdy. Dobre sklepy ze sprzętem sportowym, często oferują taką usługę bez dodatkowych opłat. Z pewnością można poprosić o nią w Sklepie Sportowym „Figura” w Olsztynie. Specjaliści z pasją zrobią to z przyjemnością.

Dodatkowe akcesoria kolarskie

Przy zakupie roweru niezbędne będzie dopasowanie odpowiedniego kasku ochronnego. Ma to kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa dziecka na drodze. By zachęcić malucha do jego noszenia, koniecznie trzeba mu pozwolić wybrać kask, który będzie mu się podobał. Na rynku jest mnóstwo kolorowych okryć głowy, które z pewnością przypadną mu do gustu. Warto pomyśleć także o ochraniaczach na kolana- przynajmniej na czas nauki.

Opracowanie:
Olsztyn, 5 Wileńskiej Brygady AK 38B
tel. 600 285 189
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz