Materiał Partnera

Jaki rower jest najlepszy do miasta?

Jaki rower jest najlepszy do miasta?

Coraz więcej Polaków decyduje się na poruszanie się w przestrzeni miejskiej rowerem. Rozwiązanie to ma wiele zalet, z których największymi są unikanie korków i regularna aktywność fizyczna. Jednak, aby jazda rowerem po mieście była komfortowa, trzeba wybrać sobie odpowiedni sprzęt. Radzimy, jaki rower sprawdzi się najlepiej w warunkach miejskich.

Jaki rower do jazdy po mieście wybrać?

W polskich miastach coraz częściej można zaobserwować, jak popularnym środkiem transportu stał się rower. Do niedawna przez mieszkańców wielkich miast używany głównie w celach rekreacyjnych, obecnie zastępuję samochody lub środki transportu publicznego. Warto jednak wiedzieć, że nie każdy rower nadaje się do jazdy w warunkach miejskich. Jaki sprzęt powinniśmy zatem wybrać? Odpowiedź na to pytanie wcale nie jest taka prosta.

-Wybór roweru do jazdy po mieście powinien być przede wszystkim uzależniony od sposobu jego wykorzystywania w przyszłości. Musicie więc zastanowić się nad tym jak często będziecie go używać, w jakich warunkach oraz na jak dalekich trasach. Istotne jest też, czy będziecie musieli codziennie wnosić go po schodach w bloku lub biurowcu. Na szczęście, na rynku znajdziecie różne rodzaje rowerów idealnie sprawdzających się w przestrzeni miejskiej, z których każdy ma inne przeznaczenie – wyjaśnia ekspert reprezentujący firmę ACTIV SPORT.

Rowery do jazdy po mieście – rodzaje

W sklepach ze sprzętem rowerowym znaleźć można wiele typów rowerów, z których każdy przeznaczony jest do jazdy w innych warunkach. Jedną z kategorii są rowery idealne do jazdy w warunkach miejskich. Należą do nich:

  • ostre koło – rowery do płaskich miast, były niezwykle popularne w latach 80-tych, od jakiegoś czasu moda na nie zapanowała ponownie, mają bardzo prostą konstrukcję (jeden bieg i brak hamulców ręcznych), są najlżejsze i najszybsze ze wszystkich rowerów do jazdy po mieście, jednak sprawdzają się tylko na płaskich terenach (ciężko nimi pokonywać wzniesienia, a przy zjazdach osiągają ogromne prędkości); ponadto, na ostrym kole jeździ się w mało komfortowej pozycji, niezbyt wygodne może okazać się też stosunkowo małe siodełko,
  • rower składany (tzw. składak) – dobre na łączone trasy, świetne dla osób, które chcą rower wozić w komunikacji miejskiej, jednak niezbyt wygodne podczas dłuższych wypraw; ważne, aby wybrać rower składany wykonany z materiałów wysokiej jakości, aby jak najdłuższej mógł pozostać w dobrym stanie,
  • rower miejski (holender) – wyróżnia się szerokim siodełkiem i konstrukcją, dzięki której jazda na nim nie męczy pleców, zazwyczaj jest wyposażony w przerzutki, światła, pokrywę łańcucha, bagażnik oraz koszyk, dlatego doskonale sprawdza się jako codzienny środek transportu; podczas wybierania roweru miejskiego ważny jest jednak dobór odpowiedniego rozmiaru (tylko rower dobrze dopasowany do wzrostu użytkownika zapewni mu wygodną jazdę).
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz