Artykuł sponsorowany

Jaki rodzaj pokrycia dachowego wybrać?

Jaki rodzaj pokrycia dachowego wybrać?

Jeśli planujesz budowę domu, poza rozplanowaniem pomieszczeń i instalacji, powinieneś również przemyśleć to, jakie materiały budowlane mają zostać w tym celu użyte. Jedną z decyzji, której podjęcie Cię czeka, jest wybór pokrycia dachowego. Zapytaliśmy specjalistów czym kierować się przy wyborze. Sprawdź, na co koniecznie powinieneś zwrócić uwagę!

Pokrycie dachowe – wybór na lata

Dach to swoista wizytówka domu. Solidne pokrycie dachowe sprawdzi się przez długie lata, zwłaszcza jeśli będzie profesjonalnie konserwowane i w razie potrzeby naprawiane przez specjalistów. Wybór pokrycia dachowego jest więc wiążący i nie warto w tej kwestii oszczędzać ani iść na kompromisy. To właśnie dach chroni mieszkańców, dlatego materiały stosowane do jego budowy powinny być przede wszystkim wysokiej jakości oraz odpowiednio dobrane do konstrukcji budynku.

Nie bez znaczenia jest tu również kwestia estetyczna – własny dom buduje się zazwyczaj raz w życiu, dlatego każda jego cześć powinna spełniać zarówno funkcjonalne, jak i estetyczne wymagania przyszłych mieszkańców. Warto rozważyć tę decyzję wraz z firmą dekarską, której zlecisz wykonanie dachu, ponieważ doradztwo doświadczonych specjalistów może uratować Cię przed podjęciem pochopnej i niezbyt trafnej decyzji, której skutki na pewno ujawnią się po dłuższym lub krótszym czasie.

Rodzaje pokryć dachowych

W budownictwie jednorodzinnym najczęściej stosuje się cztery rodzaje pokryć dachowych:

  • papy i gonty bitumiczne,
  • blachy i blachodachówki,
  • dachówki ceramiczne,
  • oraz dachówki cementowe.

Specjaliści stosują także podział pokryć na lekkie oraz ciężkie, gdzie lekkimi takie, które ważą  do 20 kg/metr kwadratowy, natomiast ciężkie 30 do 80 kg/ metr kwadratowy. Ma to znaczenie podczas planowania konstrukcji więźby dachowej, jednak zazwyczaj stosuje się przekroje krokwi wystarczające na pokrycia ciężkie, ze względu na większą odporność takich konstrukcji na dodatkowe obciążenia np. od śniegu czy wiatru. Do pokryć lekkich zaliczamy dachówki i płyty bitumiczne, papy oraz blachy dachówkowe, natomiast dachówki ceramiczne i cementowe to pokrycia określane jako ciężkie.

Warto skonsultować swój wybór ze specjalistami, takimi jak firma dekarska La-DACH, którzy uwzględniając Twoje preferencje, wykonają dostosowaną do wybranego materiału konstrukcję więźby dachowej.

Dachówki, blachodachówki, a może krycie papą – na co się zdecydować?

Najsolidniejszym, choć jednocześnie najdroższym dostępnym na rynku materiałem stosowanym do krycia dachów są dachówki ceramiczne. Dostępne są one w wielu wariantach kolorystycznych i wzornictwie, pozwalając wykreować dowolną aranżację, w efekcie czego uzyskać możemy zarazem solidny, jak i niezwykle estetyczny dach. Specjaliści polecają ten materiał szczególnie w przypadku dachów o niestandardowych kształtach.

Najczęściej wybieranym w Polsce materiałem do pokrycia dachów są z kolei dachówki cementowe, ponieważ rozwiązanie to jest tańsze niż dachówki ceramiczne, a ich wygląd jest bardzo zbliżony.

Na popularności zyskują także blachodachówki, jednak to pokrycie stosowane powinno być jedynie w przypadku dachów o prostej geometrii.

 

Warto dobrze rozważyć tę decyzję i skonsultować ją ze specjalistami, którzy doradzą Ci w wyborze, a także wykonają profesjonalne prace dekarskie i ciesielskie.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz