Artykuł sponsorowany

Jaki rodzaj jelit wybrać do wyrobu kiełbasy: baranie, wołowe czy wieprzowe?

Jaki rodzaj jelit wybrać do wyrobu kiełbasy: baranie, wołowe czy wieprzowe?

Jadalna osłonka w postaci naturalnych jelit jest niezbędnym ogniwem w produkcji różnego rodzaju swojskich kiełbas, poddawanych obróbce termicznej. W procesie wędzenia, suszenia lub parzenia nadaje ona wyrobom ostateczny kształt oraz pozwalają zachować głębię aromatów, zapobiegając wyciekaniu cennych tłuszczów. Wiele osób, które po raz pierwszy robią swojską kiełbasę zastanawia się, czy do jej wyrobu wybrać osłonki baranie, wołowe, czy wieprzowe. Na to pytanie odpowiadamy w naszym artykule.

Naturalne, uniwersalne jelita wieprzowe

Osłonki wieprzowe mają charakterystyczną, szarą lub piaskową barwę. Służą do produkcji różnego rodzaju kiełbas – cienkich, wędzonych frankfurterek, po parzoną śląską, podwawelską oraz zwyczajną. Naturalne jelito wieprzowe wyróżnia delikatna struktura, łatwo je uszkodzić, jednak po odpowiedniej, mechanicznej obróbce mięsa oraz podrobów, z powodzeniem posłuży ono do produkcji grubszych, wieloskładnikowych wyrobów w postaci pasztetów, kiszek bądź kaszanek, zachowując ich walory smakowe. 

Jelita wieprzowe to obecnie jedna z najtańszych oraz najczęściej stosowanych rodzajów osłonek w przetwórstwie mięsnym, zarówno hobbystycznym, jak i przemysłowym, zauważa Sylwia Iciek z firmy Prod-Mas, dostawcy wysokiej jakości artykułów do masarni, punktów gastronomicznych oraz gospodarstw domowych. I dodaje: w przeciwieństwie do sztucznych, syntetycznych osłonek poliamidowych czy folii celulozowych, wieprzowe są zdrowsze oraz lekkostrawne.

Jelita baranie do wąskich kiełbasek

Naturalne baranie jelito jest wąskie, mocne i elastyczne, dlatego przetwórcy i pasjonaci wędliniarstwa chętnie po nie sięgają podczas produkcji różnego rodzaju kiełbasek o wydłużonym kształcie, wędzonych, pieczonych oraz parzonych, takich jak: kabanosy, cienkie salami, frankfurterki, parówki czy kiełbaski grillowe. Jelito doskonale utrzymuje formę mięsa, zatrzymując jednocześnie jego aromat i smak. Podobnie jak osłonki wieprzowe, tak i jelita baranie są łatwo przyswajalne oraz całkowicie bezpieczne dla ludzkiego organizmu.

Jelito wołowe do mortadeli i baleronu

Kolejny rodzaj osłonek naturalnych stanowią szerokie, mocne jelita wołowe proste lub wiankowe, coraz częściej zastępowane jelitami wieprzowymi. Służą one do wyrobu grubych kiełbas, w tym: mortadeli, kaszanek, pasztetowej, kiszek, lisieckiej oraz baleronów czy salcesonów. Jelito wołowe jest też wykorzystywane na szeroką skalę do produkcji kiełbasy regionalnej bolońskiej i lyońskiej.

 

Opracowanie:
Sucha Beskidzka, Piłsudskiego 10
tel. 33 877 14 25
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz