Jaki oczyszczasz powietrza kupić?

Jaki oczyszczasz powietrza kupić?

Sprawdzi się u wszystkich cierpiących z powodu alergii, pomoże w ochronie układu oddechowego przed smogiem i ogólnie oczyści atmosferę w mieszkaniu, np. z nieprzyjemnych zapachów. Oczyszczacz powietrza, bo to o nim mowa, jest prostym w konstrukcji, lecz sprytnym urządzeniem pomagającym walczyć z zanieczyszczeniem powietrza, pyłami i alergenami. Dowiedzcie się, jakie modele oczyszczaczy są obecnie popularne na rynku i przeczytajcie, na co dobrze jest zwrócić uwagę przy zakupie.

Jak działa oczyszczacz powietrza?

Ogólnie rzecz biorąc oczyszczacz powietrza to nieskomplikowana konstrukcja. Ma wbudowany wentylator, który zasysa powietrze z pomieszczenia i przepuszcza je przez nadany przez producenta układ filtrów o różnej specyfikacji, by następnie wydmuchnąć je oczyszczone z powrotem do pokoju. W ofercie sklepów AGD czy firm zajmujących się wentylacją i klimatyzacją znajdziemy również szereg oczyszczaczy powietrza z dodatkowymi funkcjami,

Oczyszczacz powietrza dla alergików – dobry wybór dla osób cierpiących z powodu kaszlu, kataru siennego, astmy lub innej choroby układu oddechowego. Dzięki wielostopniowej filtracji powietrza usuwa on włosy, sierść, a także pyłki, kurz, roztocza oraz zarodniki grzybów i pleśni w pomieszczeniu. Taki oczyszczacz wyposażony jest w filtry o przekrojowym spektrum oczyszczania powietrza i eliminacji zanieczyszczeń biologicznych, na przykład filtry fotokatalityczne umożliwiające jonizację i utlenianie niebezpiecznych dla zdrowia alergenów.

Oczyszczacze antysmogowe – to urządzenia o sposobie filtracji nastawionym na oczyszczanie mechaniczne powietrza, a szczególnie zawartych w nim po procesie niepełnego spalania cząstek zawieszonych PM2,5 PM10 oraz innych aerozoli atmosferycznych. Do tego celu wykorzystują sekwencję filtrów, w tym filtrów wstępnych, filtrów HEPA, węglowych z węglem aktywnym i innych, które skutecznie zatrzymują i usuwają zanieczyszczenia, neutralizują uciążliwe zapachy oraz pochłaniają węglowodory aromatyczne.

Urządzenia 2w1, czyli nawilżacz i oczyszczacz powietrza – to rozwiązane polecane zwłaszcza w okresie grzewczym, gdy suche powietrze podrażnia drogi oddechowe. Oczyszczacz wyposażony jest w dodatkową funkcję nawilżania pozwalającą na rozpylenie wody poprzez wytwarzanie pary wodnej, tzw. mgiełki parującej dopiero w powietrzu lub przepuszczenie strumienia powietrza przez matę ewaporyzacyjną. Dzięki takiemu procesowi oczyszcza się powietrze i jednocześnie wilgotność w pomieszczeniu jest zrównoważona.

Oczyszczacz powietrza z jonizatorem – urządzenie podczas filtracji powierza dodatkowo jonizuje je ujemnie. Powstałe w ten sposób jony przyciągają większe od siebie zanieczyszczenia, tworząc w ten sposób większe i cięższe od powietrza cząstki. Opadają one na ziemię, co ułatwia oczyszczanie z alergenów, bakterii, zarodników pleśni i grzybów oraz mniejszej średnicy pyłów zawieszonych.

Jaki oczyszczacz powietrza wybrać?

Wybierając się do sklepu po oczyszczacz powietrza, warto wziąć pod uwagę specyfikację danego urządzenia. Jest ona ważna, bo pozwoli najlepiej dopasować sprzęt do własnych potrzeb, nie będziemy przez to żałować zakupu. Na co należy zwracać uwagę?

Wielkość pomieszczenia

Przed podjęciem decyzji o zakupie warto jest sprawdzić kubaturę pokoju. Dlaczego? Bo urządzenie będzie w tym właśnie pokoju pracować. Niestety jeden oczyszczacz powietrza nie sprawdzi się całym domu (chociażby z powodu zbyt małego ruchu mas powietrza), zazwyczaj więc trzeba kupić osobny sprzęt do każdego z pomieszczeń lub w ciągu dnia przenosić oczyszczacz do pomieszczeń, w których akurat jest on potrzebny.

Wydajność sprzętu

Jest to najważniejsze kryterium wyboru, informuje bowiem jaką objętość powietrza sprzęt przefiltruje podczas godziny pracy. Parametr ten (zwany też często CADR) wyrażany jest w metrach sześciennych na godzinę. Producenci sugerują wybieranie parametru 5 razy wyższego od kubatury danego pokoju.

Sposób filtracji

Podczas dokonywania wyboru istotne jest sprawdzenie metody oczyszczania powietrza oraz rodzajów filtrów zastosowanych w urządzeniu. Może to być filtr HEPA, filtr węglowy stosowany w urządzeniach antysmogowych czy filtr wodny, który zatrzymuje zanieczyszczenia w wodzie. Niektóre urządzanie są również wyposażone w jonizator lub lampę UV. To na tym etapie podejmowania decyzji ustalamy, jakich zanieczyszczeń chcemy się pozbyć najprędzej, a rodzaj zastosowanych w oczyszczaczu filtrów będzie decydował o jego końcowej wydajności i skuteczności.

Głośność pracy

Oczyszczacz powietrza nierzadko pracuje również w nocy. Jeśli urządzenie będzie używane w takich właśnie okolicznościach w sypialni, wówczas należy zwrócić szczególną uwagę na poziom generowanego przez nie podczas ciągłej pracy hałasu. Poziom ten nie powinien być wyższy niż 30-35 dB. Warto zapytać obsługę sklepu, czy oczyszczacz umożliwia przejście w tryb nocny, kiedy urządzenie pracuje zdecydowanie ciszej. Niektóre modele mają zainstalowaną tę funkcję w formie automatycznego programu, inne da się obsługiwać poprzez aplikację. Bardzo przydatne rozwiązanie w przypadku stosowania w pokojach dziecięcych.

Producent

Przed wybraniem się na zakupy dobrze jest przejrzeć ofertę oczyszczaczy, poznamy produkty i być może wybierzemy pasującą nam markę urządzenia. To bardzo istotne kryterium, niektóre marki nie występują jeszcze na naszym rynku i są sprowadzane spoza Europy. Utrudnia to dostęp do części zamiennych i akcesoriów podlegających systematycznej wymianie, przede wszystkim filtrów. Urządzenia renomowanych firm to gwarancja łatwego dostępu do wymiennych filtrów i części w przypadku awarii.

Wielkość i wygląd urządzenia

Większe urządzenia mają zwykle mocniejszy silnik i większą powierzchnię ogólną materiału filtrującego, są więc bardziej wydajne w dostarczaniu filtratu. Na szczęście producenci dbają o design tego typu sprzętu i starają się, by urządzenie wyglądało estetycznie, nawet przy większych rozmiarach oczyszczacza. Wygodnym dodatkiem do urządzenia są poprawiające jego mobilność kółka, które pozwalają na łatwe transportowanie sprzętu między pomieszczeniami bez konieczności jego dźwigania.

Dodatki

Warto jest sprawdzić wszelkie funkcje dodatkowe ułatwiające korzystanie ze sprzętu. Mogą to być różnego rodzaju tryby pracy, np. tryb auto uruchamiający urządzenie dzięki wbudowanemu czujnikowi jakości powietrza reagującemu na pojawienie się większych zanieczyszczeń, spadek wilgotności albo pozwalający na cichą pracę tryb nocny. Niektórzy specjaliści sugerują, by unikać urządzeń typu 5 w 1 z dodatkowymi funkcjami nawilżania, ozonowania, jonizowania powietrza itp. i zastanowienie się, czy faktycznie potrzebujemy tylu funkcji.

Koszt zakupu

Niestety często atrakcyjna cena jest tylko pozornie niska, nie idzie bowiem w parze z jakością. Koszt zakupu stosownego urządzenia najczęściej wiąże się ze sposobem filtrowania, wydajnością oraz kubaturą wnętrza, np. do mniejszych pomieszczeń kupisz oczyszczacz od 600 do 1500 zł, do większych wnętrz lepiej nadadzą się urządzenia w cenie powyżej 2500 zł.

Czy warto kupić oczyszczacz powietrza?

Z całą pewnością warto. Oczyszczacz powietrza jest skutecznym gwarantem poprawy stanu jakości powietrza, bo zwalcza szkodliwe dla zdrowia pyły, bakterie i alergeny. A pozbawione ich, czyste powietrze poprawia komfort życia i wpływa na zdrowie nasze i naszych bliskich.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Przeczytaj także