Materiał Partnera

Jaki mikroklimat musi być w serwerowni?

Jaki mikroklimat musi być w serwerowni?

Sterowanie całą siecią firmową i jej utrzymanie odbywa się dzięki złożonym systemom komputerowym, czyli serwerownią. Odpowiednia praca znajdujących się w niej urządzeń jest możliwa tylko przy zachowaniu właściwych parametrów temperatury oraz wilgotności powietrza. Stąd tak istotną część takiego pomieszczenia stanowi zintegrowany system kontroli tych wartości za pomocą dedykowanych do tego czujników.

Optymalna temperatura

Najważniejsze, aby temperatura powietrza i urządzeń była utrzymywana na stałym, stabilnym poziomie. Każda jej zmiana może prowadzić do uszkodzenia precyzyjnego i wrażliwego na zmiany mikroklimatu sprzętu. Zazwyczaj szacuje się, że powinna być na poziomie 20 stopni Celsjusza. Istotna jest jednak również temperatura samych szaf rack, w których umieszczane są urządzenia elektroniczne oraz teleinformatyczne. To konieczne ze względu na fakt, że w wyniku ich ewentualnej awarii wartość w obrębie konkretnego podzespołu wzrośnie o wiele szybciej, aniżeli ta odnosząca się do całego pomieszczenia. Najlepiej rozmieścić kilka czujników w obrębie jednej szafy, które będą monitorować temperaturę zarówno u wlotu na samym dole, na górze, jak i na wylocie, gdzie ciepło powietrza jest największe.

Stała wilgotność

Nie tylko temperatura ma znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania serwerowni. Równie ważne jest zachowanie właściwego poziomu wilgoci powietrza, który powinien oscylować w przedziale 40-50%. Zbyt niskie parametry przyczyniają się bowiem do nagromadzenia elektryczności statycznej, przyczyniającej się do wyładowań uszkadzających sprzęt. Z kolei zbyt wysokie wartości prowadzą do gromadzenia się pary wodnej na urządzeniach, a to skutkuje korozją, zwarciami elektrycznymi i ogólnym skróceniem żywotności wyposażenia. Stąd też zintegrowane systemy czujników w serwerowni, powinny być przystosowane także do bieżącego nadzorowania poziomu wilgoci.

Stała kontrola mikroklimatu

Najczęściej stosowanym rozwiązaniem w serwerowniach jest montaż instalacji klimatyzacji precyzyjnej. Nie jest jednak to wystarczający sposób do utrzymania właściwych warunków pracy serwerów. Do pełnego monitoringu konieczne jest jej połączenie z czujnikami temperatury i wilgoci oferowanymi między innymi przez firmę Lab-El w miejscowości Reguły. Tylko tak zintegrowany system może na bieżąco kontrolować te dwa kluczowe parametry. Wszelkie odstępstwa od wymaganych wartości są natychmiastowo przekazywane do sieci firmowej, z którą są skonfigurowane rejestratory. Dzięki temu szybko można zlokalizować występujące awarie i zapobiec dłuższemu przestojowi w pracy przedsiębiorstwa, co wiąże się niejednokrotnie z dużymi startami finansowymi. Ponadto dobrze jest także zaopatrzyć serwerownię w urządzenia monitorujące ewentualny wyciek wody, gdyż zalanie urządzeń może być katastrofalne w skutkach.

Opracowanie:
Reguły, Herbaciana 9
tel. 22 753 61 30
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz