Artykuł sponsorowany

Jaki jest zakres pracy geodety na budowie?

Jaki jest zakres pracy geodety na budowie?

Usługi geodezyjne stanowią jeden z obowiązkowych etapów podczas przeprowadzania prac budowlanych, w tym budowy lub modernizacji domu. Geodeci zajmują się rozmaitymi pracami, z czego najczęściej ich usługi polegają na wykonywaniu różnego rodzaju map, a także podejmują się dokonywania najróżniejszych pomiarów oraz wytyczają obrysy działki czy obiektu budowlanego. Czym konkretnie zajmują się geodeci na placu budowy?

Pomiary geodezyjne i wykonanie mapy zasadniczej

Zanim możliwe będzie rozpoczęcie pierwszego etapu prac budowlanych, czyli wykopów fundamentowych, wcześniej niezbędne jest wytyczenie obrysu budowli. Do tego zadania warto wynająć doświadczonego geodetę, ponieważ od staranności jego działań zależy to, czy obiekt będzie zgodny z położeniem i wymiarami projektowymi. Poza tym tyczenie obrysu budynku wpływa na równość ścian. Jednak aby możliwe było przeprowadzenie pomiarów geodezyjnych, a także wszelkich prac projektowych, konieczne jest stworzenie mapy zasadniczej. Takimi zadaniami zajmują się specjaliści z firmy geodezyjnej GUTGEO  z Ostrzeszowa w województwie wielkopolskim. Wspomniana mapa zawiera ona informacje na temat granic działki, obrysów istniejących już budynków, a także wszelkich ogólnogeograficznych obiektów znajdujących się na działce. Ponadto informuje nas o pionowym ukształtowaniu terenu i o lokalizacji urządzeń technicznego jego uzbrojenia.

Kopię mapy zasadniczej kupuje inwestor w wydziale geodezji, kartografii i katastru starostwa lub urzędu gminy, a potem przekazuje ją geodecie. Jego zadaniem jest adaptacja mapy. W tym celu wskazane jest zobaczenie działki na własne oczy, sprawdzenie jej wymiarów oraz skontrolowanie stanu faktycznego i naniesienie wszelkich zmian, o ile te się pojawiły. W wyniku działania geodety powstaje mapa do celów projektowych, które również zawiera granice działki, jej usytuowanie, obrysy budynków istniejących, elementy uzbrojenia terenu, a także sposób odprowadzania ścieków lub ich oczyszczania. Potem taka mapa trafia do architekta, by ten mógł zając się usytuowaniem domu na działce.

Tyczenie obiektu budowlanego, czyli kolejne zadanie dla geodety

Następne zadanie, gdzie niezastąpiony jest geodeta to tyczenie budynku. W tym celu geodeta wytycza osie budowli, a także główne punkty i osie ścian zewnętrznych. Oczywiście za dodatkową opłatą możliwe jest wytyczenie przebiegu wewnętrznych ścian. Wszystkie punkty wyznaczane są w odniesieniu do czterech punktów granicznych posesji, które znajdziemy na mapie oraz na działce. Są to tzw. znaki geodezyjne, które mają postać drewnianych lub betonowych słupów wkopanych w grunt.

Geodeta zobowiązany jest również do zaznaczenia tzw. poziomu zerowego, czyli poziomu posadowienia posadzki. Należy zaznaczyć, że jego zadaniem jest zaznaczenie tego poziomu, bowiem jego ustalenie to rola projektanta. W trakcie tyczenia wykorzystuje się pojedyncze tyczki, które wbija się w miejscach przecinania się głównych osi budynku albo w zewnętrznych narożnikach. Wspomniane usługi geodezyjne to jedne z najważniejszych prac na budowie, których wykonaniem zajmują się geodeci.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz