Jaki inhalator dla dziecka wybrać?

Jaki inhalator dla dziecka wybrać?

Czy wiesz, że najmłodsze pociechy mogą chorować na infekcje układu oddechowego od kilku do kilkunastu razy w ciągu roku? Schorzenie objawia się zdecydowanie częściej niż w przypadku osób dorosłych. Jedną z najbezpieczniejszych metod leczenia tego typu dolegliwości jest inhalacja. W poniższym tekście przeczytasz, jaki inhalator dla dzieci warto wybrać. Dowiesz się również, na jakie parametry musisz zwrócić szczególną uwagę podczas zakupów.  

Inhalacja – co to jest i jakie są wskazania?

Twoja pociecha coraz częściej zmaga się z nawracającymi infekcjami, katarem, kaszlem czy bólem gardła? Nic dziwnego, skoro układ oddechowy dziecka jest dużo bardziej podatny na niekorzystny wpływ czynników zewnętrznych niż w przypadku dorosłych. Jest jednak na wskazane dolegliwości skuteczne rozwiązanie! Inhalacja to rekomendowana przez lekarzy metoda leczenia oparta na dogłębnym dostarczaniu leku w odpowiednie miejsce.

Jak wiemy, inhalator to urządzenie do terapii wziewnej, które rozbija cząsteczki substancji leczniczej, tak aby mogły zostać lepiej przyswojone. Umożliwia wytworzenie aerozoli, roztworów leków oraz par wód mineralnych. Inhalacje u dzieci i dorosłych stosuje się przede wszystkim w przebiegu schorzeń dolnych i górnych dróg oddechowych. Poza tym wskazania do aerozoloterapii obejmują:

 • infekcje i stany zapalne zatok,
 • astmę oskrzelową,
 • alergie wziewne,
 • przeziębienia,
 • POChP (przewlekłą obturacyjną chorobę płuc),
 • rozedmę płuc,
 • mukowiscydozę,
 • zapalenia płuc i oskrzeli,

Wiesz już, do czego służą inhalatory dla dzieci i dorosłych. Za ich pośrednictwem można podawać wszelkie wziewne leki oraz naturalne składniki jak np. zioła, olejki eteryczne czy sól morska. To świetny sposób na nieżyt nosa, uporczywy kaszel czy zatkane zatoki.

Aparaty można stosować również w celach profilaktycznych – szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Warto przy tym zaznaczyć, że choć często stosuje się te pojęcia zamiennie, to inhalacja jest terminem zdecydowanie szerszym od nebulizacji.

Inhalator dla dzieci – jaki wybrać?

Jak się okazuje, dobre inhalatory dla dzieci bardzo często różnią się od modeli przeznaczonych dla osób dorosłych nie tylko wyglądem, ale również parametrami. Należy przede wszystkim zdecydować się na aparat, który pomoże maluchowi przystosować się do nowej sytuacji, a rodzicom ułatwi przeprowadzenie zabiegu. Aby wybrać najlepszy model, możesz skonsultować się z doświadczonym farmaceutą lub lekarzem.

W rankingach inhalatorów dla dzieci pojawiają się przede wszystkim poniższe rodzaje urządzenia:

 1. Inhalator ultradźwiękowy – choć urządzenie nie sprawdzi się w przypadku wszystkich lekarstw, to stanowi jedną z najciekawszych opcji dla rodziców. Jest to bowiem cichy inhalator, który rozdrabnia preparaty poprzez fale ultradźwiękowe. Dociera przy tym do każdego obszaru układu oddechowego.
 2. Inhalator tłokowy – zwany również pneumatycznym lub kompresorowym polecany przede wszystkim, gdy musimy podać precyzyjną dawkę leku. Do jego zalet należy brak konieczności synchronizacji wdechowo–wydechowej podczas pracy aparatu. 
 3. Inhalator ciśnieniowy – przenośne oraz zazwyczaj niewielkie urządzenie, które umożliwia podanie gotowego i wtłoczonego do pojemnika leku. Cieszy się największą popularnością (szczególnie wśród astmatyków), choć wymaga synchronizacji momentu uwalniania leku z wdechem.
 4. Inhalator proszkowy – przykład rodzaju inhalatora, który może nie sprawdzić się w przypadku dzieci. Inhalacja leku w postaci kapsułki wymaga bowiem użycia siły wdechu użytkownika. Najmłodsi pacjenci mogą mieć więc problem z przyjęciem właściwej dawki preparatu. 

rodzaje inhalatorów

Jaki inhalator dziecięcy kupić? Podczas zakupów poza rodzajem urządzenia należy w szczególności zwrócić uwagę na poniższe parametry:

 • czas trwania terapii wziewnej i tryb pracy,
 • zdolność do rozpadu cząsteczek,
 • głośność pracy urządzenia,
 • wygląd i design aparatu (kształt i kolory),
 • akcesoria do inhalacji,
 • gwarancja i dostępność części zamiennych,
 • wykorzystanie bezpiecznych materiałów,
 • jakość wykonania,
 • cena inhalatora dziecięcego,
 • łatwość obsługi,
 • opinie na temat inhalatora,
 • rodzaj leku do aparatu.

Szczególną uwagę podczas zakupu inhalatora dla niemowlaka warto zwrócić na głośność urządzenia. Poza tym należy unikać aparatów do nebulizacji, która jest przeciwwskazana u noworodków. Sprzęt wyposażony w smoczek nie doprowadza za to leku do dróg oddechowych, więc jest nieskuteczny.

Podczas przeprowadzania inhalacji należy zadbać o odpowiednią higienę. Możemy zastosować krem barierowy na twarz pociechy, a po zabiegu dokładnie przemyć jego buzię wodą. Po lekach sterydowych należy wypłukać usta, umyć zęby i coś zjeść. Warto skorzystać również z ustników lub maseczki do inhalatorów dla dzieci. Pamiętajmy przy tym zawsze o komforcie malucha.

A jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, to sprawdź, jak zrobić inhalacje.     

Opracowanie:
Karolina
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Przeczytaj także

Wyszukaj firmy z branży