Artykuł sponsorowany

Jaki dach będzie najlepszy dla Twojego domu?

Jaki dach będzie najlepszy dla Twojego domu?

Dach to kluczowa sprawa przy budowie domu, przy nim trzeba uwzględnić miejscowe warunki klimatyczne, gdyż najważniejszą rolą dachu jest skuteczna ochrona przed opadami atmosferycznymi. Należy także budować zgodnie z obowiązującymi zasadami, które będą inne na nizinach, a inne w górach.

Jaki region, taki dach

Podróżując po różnych regionach Europy można się przekonać, że architektura i wygląd dachu budynku zmieniają się w zależności od środowiska. Tam, gdzie jest cieplej, na południu, dachy są zazwyczaj płaskie. W Polsce najlepiej sprawdzają się dachy strome, określane także wysokimi, taki rodzaj pokrycia mocno związany jest z polską tradycją budowlaną. Dzięki dużemu pochyleniu wszystko spływa szybko z dachu, natomiast śnieg się łatwo zsuwa. Ewentualnym niebezpieczeństwem dla takiej konstrukcji jest silny wiatr, który czasami może zerwać cały dach.

Dach na pewno nada charakter i cały kształt obiektowi. Dużo zależy od osobistych upodobań  i możliwości finansowych. Przed wybraniem jednak jakiejś awangardowej konstrukcji trzeba sprawdzić warunki zabudowy i zagospodarowania przestrzennego naszej działki. Koniecznie należy brać pod uwagę miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego gminy. Dach domu nie może mieć kąta nachylenia mniejszego lub za dużego w stosunku do obowiązujących w tym rejonie wymogów. Przykładowo – w Zakopanem raczej nie stawia się budynków z płaskim dachem i nie jest to jedynie kwestia estetyczna.

Poszycie dachowe

Podstawową funkcją poszycia dachowego jest ochrona domu, odprowadzenie wody i śniegu z powierzchni dachu, zapewnienie domownikom bezpieczeństwa, ciepła i komfortu. Wśród szerokiego wyboru materiałów do pokrycia dachowego na szczególną uwagę zasługują dachówki ceramiczne i cementowe oraz blachodachówki.

Dachówki ceramiczne i cementowe to pokrycia ciężkie, trwałe, niepalne i odporne na mróz.  Dachówki produkowane są w podstawowych kolorach: ceglastym, czerwonym, brązowym, czarnym, ale na życzenie klienta zamawiane są również bardziej nietypowe kolory. Dachówki ceramiczne, jak i dachówki cementowe występują w różnych kształtach, co jest ważne przy projekcie domu, kształt i kolor dachówki mogą bowiem zasadniczo wpłynąć na ogólny wygląd domu. Obecnie ze względów technologicznych jest mniejszy wybór dachówek cementowych niż ceramicznych. Oba rodzaje mają podobne właściwości, a nie ustępują sobie pod względem jakości. Zasadniczo dachówka cementowa jest lżejsza od ceramicznej, jednak nie stanowi to problemu, gdyż projekty dachów w Polsce są  obliczone na takie obciążenie, które wytrzyma oba materiały. Niektórzy uważają, że dachówka ceramiczna znacznie lepiej się prezentuje, dachy ceramiczne wyglądają lepiej i znakomicie komponują się z otoczeniem.

Blachodachówka to eleganckie i trwałe pokrycie dachowe, które nadaje się na wszystkie rodzaje dachów stromych. Blachodachówka produkowana jest z blachy dwustronnie ocynkowanej i powlekanej kilkoma warstwami lakieru, co sprawia, że jest długowieczna. To jeden z najlżejszych materiałów dekarskich, co jest jej wspaniałą zaletą, ponieważ nie wymaga zastosowania ciężkiej konstrukcji więźby.

Firma FHU Zając. Paweł Zając specjalizuje się w sprzedaży oraz montażu pokryć dachowych. Doświadczeni pracownicy firmy chętnie udzielą rad i pomogą w wyborze najlepszych materiałów do budowy każdego dachu.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz