Artykuł sponsorowany

Jaki ciśnieniomierz kupić do domu?

Jaki ciśnieniomierz kupić do domu?

Nadciśnienie tętnicze jest jedną z chorób cywilizacyjnych, którą bardzo często diagnozuje się u Polaków. Dotyczy ona zarówno mężczyzn, jak i kobiet- szczególnie tych w okresie menopauzy. Za główne przyczyny nadciśnienia tętniczego uważa się stres, źle zbilansowaną dietę, siedzący tryb życia i palenie papierosów. Jest to schorzenie przewlekłe, a wartości ciśnienia powinny być mierzone nawet kilka razy w ciągu dnia. Jaki ciśnieniomierz najlepiej sprawdzi się w domu?

O jakiej porze mierzyć ciśnienie?

Warto pamiętać, że największe kłopoty z ciśnieniem pojawiają się podczas nocnego spoczynku. Już po przebudzeniu, w pozycji siedzącej, należy dokonać pierwszego pomiaru. Wartość ciśnienia tętniczego powinniśmy kontrolować też zawsze wtedy, kiedy w ciągu dnia pojawią się takie objawy jak zawroty i bóle głowy , szum w uszach czy mroczki przed oczami. W przypadku osób, które przyjmują leki obniżające ciśnienie, jego wartość dobrze jest zmierzyć przed i po zaaplikowaniu medykamentów. 120/80 mmHg uważane jest za optymalną wartość ciśnienia tętniczego krwi. Pomniejsze odchylenia od tej normy nie powinny budzić naszego niepokoju, natomiast wskazanie ciśnieniomierza rzędu 140/90 mm Hg i powyżej, wiąże się z koniecznością wizyty u specjalisty.


Jaki typ ciśnieniomierza wybrać?

Pacjenci mogą wybierać wśród ciśnieniomierzy manualnych i elektronicznych. Jak informuje specjalista ze sklepu medycznego Kredos – te pierwsze coraz rzadziej pojawiają się w sprzedaży, większość chorych zdecydowanie bardziej woli korzystać z nowoczesnych, elektronicznych urządzeń. Mimo to z ciśnieniomierzy manualnych wciąż korzysta się w placówkach służby zdrowia. Najczęściej pacjenci wybierają ciśnieniomierze nadgarstkowe, które są proste i wygodne w użyciu. Nie potrzeba do nich dodatkowych akcesoriów, a wartość pomiaru wyświetla się na ekranie. Większą dokładnością wyróżniają się ciśnieniomierze naramienne. Wyposażone są w specjalny mankiet, który zakłada się 2-3 centymetry nad zgięciem łokciowym. Ciśnieniomierze naramienne mogą być automatyczne lub półautomatyczne. W przypadku tych ostatnich pacjent samodzielnie musi napompować mankiet. Najdroższe na rynku są ciśnieniomierze manualne klasy Hi-End. Wykorzystują one metodę osłuchową Krotokowa. Badanie przeprowadza się w taki sam sposób, jak przy użyciu tradycyjnych ciśnieniomierzy manualnych, jednak dzięki zastosowaniu systemów elektronicznych wskazanie jest dużo bardziej dokładne i zgodne z rzeczywistą wartością ciśnienia tętniczego krwi w danej chwili.   

 
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz