Jaki basen ogrodowy kupić i jak o niego dbać?

Jaki basen ogrodowy kupić i jak o niego dbać?

Najlepszy sposób na upał to przyjemna i chłodna kąpiel. Jeśli jesteś szczęśliwym posiadaczem ogrodu, nie musisz wyjeżdżać za miasto w poszukiwaniu jeziora. Już dziś pomyśl o zakupie basenu ogrodowego. Sprawdź, na co zwrócić uwagę przy zakupie. Poznaj wady i zalety basenów dmuchanych, rozporowych i stelażowych. Dowiedz się, jak dbać o wodę w basenie, by zawsze była czysta i przejrzysta.

Jaki basen ogrodowy wybrać?

Lato zbliża się wielkimi krokami, więc z pewnością szukasz rozwiązania, jak ochłodzić się w upalną pogodę. Jeśli nie masz wybudowanego basenu przed domem, świetnym rozwiązaniem na słoneczne dni będzie zakup basenu rozkładanego. Na rynku dostępny jest szeroki wybór przenośnych konstrukcji. Tego typu baseny ogrodowe są praktyczne i łatwe w rozkładaniu.

Basen dmuchany

Szukasz idealnego basenu ogrodowego dla dzieci? Zdecydowanie postaw na baseny dmuchane, które są tanie, a w dodatku mogą być sporych rozmiarów. Taki basen dostaniesz już w granicach 100 zł. To najlepsza opcja dla najmłodszych, chociaż również dorośli mogą skorzystać i ochłodzić się w wodzie. Woda w basenie dmuchanym dość szybko się nagrzewa i trzeba pamiętać o regularnej wymianie wody oraz stosowaniu chemii basenowej. Baseny dmuchane są idealne na weekendowe spędzanie czasu w ogrodzie. Po kąpieli opróżnienie basenu jest łatwe i szybkie, a później bez problemu można napełnić go ponownie.

Basen rozporowy

Basen rozporowy to basen, w którym dmuchany jest wyłączne kołnierz. Wybór pod względem rozmiaru i głębokości jest szeroki, wiec każdy bez problemu znajdzie coś dla siebie. Cenowo jest to tańsza alternatywa do basenów stelażowych. Baseny ogrodowe rozporowe są praktyczne i wygodne, łatwo się do nich wchodzi i wychodzi. Jeśli masz dzieci lub zwierzęta, zwróć uwagę, by w czasie zabawy nie uszkodziły dmuchanego kołnierza.

Basen stelażowy

Szukasz czegoś bardziej wytrzymałego? Konstrukcja tego typu basenu oparta jest na specjalnym stelażu, który wyposażony jest w drabinkę. Basen ogrodowy stelażowy to najdroższe rozwiązanie, a jego montaż trwa nieco dłużej, jednak jest najbardziej stabilny.

Basen murowany

Przenośne konstrukcje nie spełniają twoich oczekiwań? Już teraz pomyśl o budowanie basenu przed domem. To rozwiązaniem jest niewątpliwe droższe, ale basen murowany lub betonowy jest wytrzymały. Pamiętaj jednak, że wybudowanie basenu wymaga odpowiedniej przestrzeni, a w przypadku basenów o powierzchni większej niż 30 metrów kwadratowych niezbędne będzie uzyskanie pozwolenia na budowę.

Jak ustawić i co podłożyć pod basen?

Wybór miejsca jest bardzo ważny. Powierzchnia musi być przede wszystkim równa i czysta, a miejsce przynajmniej częściowo nasłonecznione. Raczej unikaj ustawiania basenu w pobliżu drzew – spadające liście będą brudziły wodę. Zwykle basen ustawia się na trawniku, jednak musisz liczyć się z tym, że po złożeniu trawa będzie wygnieciona i zniszczona. Przed rozłożeniem koniecznie zaopatrz się specjalną matę, która uchroni dno basenu przed uszkodzeniem.

Jak dbać o wodę w basenie ogrodowym?

Oczyszczaj basen

Podstawą w dbaniu o czystą wodę w basenie jest jej regularne oczyszczanie. W tym celu wykorzystaj odkurzacz basenowy lub specjalną siatkę na kiju, którą wyciągniesz zgniłe liście i inne pływające zanieczyszczenia. Praktyczna w dbaniu o czystość może okazać się miska, w której przed wejściem do basenu można umyć stopy z zanieczyszczeń przeniesionych z trawnika.

Stosuj chemię basenową

Chcesz mieć czystą wodę? Nie zapomnij o stosowaniu chemii do basenu ogrodowego. Sprawdzaj poziom PH, który reguluje się za pomocą specjalnych odczynników. Niezbędne będą też środki do ozonowania i chlorowania w postaci tabletek, które umieszcza się w tak zwanym pływaku. W pozbyciu się alg pomogą specjalistyczne środki.

Zaopatrz się w pompę filtracyjną

Warto postawić na dobrą pompę, ponieważ tańsze urządzania szybko się zapychają i nie są efektywne. Polecane są szczególnie pompy piaskowe. Kieruj się zasadą, że im większy basen, tym pompa powinna być mocniejsza. Pompa powinna pracować przez kilka godzin codziennie.

Jak podgrzać wodę w basenie?

Mimo upałów czasami chcemy szybko podgrzać wodę w basenie. W małym basenie dmuchanym nie ma z tym większego problemu, jednak w większych konstrukcjach może to być bardziej kłopotliwe. Na rynku znajdziesz specjalne grzejniki, maty i baterie słoneczne, które pomogą szybko uzyskać pożądaną temperaturę wody.

Oceń artykuł (0)
0,0
Komentarze
Dodaj komentarz

Przeczytaj także

Polecane firmy

Pływanie to doskonały sposób na utrzymanie dobrej kondycji, powrócenie do formy po kontuzji lub po...
Nie od dziś wiadomo, że woda jest świetnym lekarstwem dla ciała i umysłu. Baseny, łaźnie czy sauny...