Materiał Partnera

Jaką żywą choinkę wybrać na święta?

Jaką żywą choinkę wybrać na święta?

Święta za pasem, więc wielu z nas staje w obliczu trudnego wyboru – musimy zdecydować się na odpowiednią choinkę. Nie ma chyba piękniejszej dekoracji, niż żywe drzewko udekorowane specjalnie na Boże Narodzenie. Najczęściej możemy zdecydować się na jeden z rodzajów iglaków – świerk pospolity, świerk srebrny oraz jodłę kaukaską. Warto poznać różnice pomiędzy nimi.

Dlaczego żywa choinka jest lepsza?

Choinka ozdobiona bombkami, światełkami i łańcuchami to chyba najbardziej ikoniczna dekoracja świąteczna. Bez niej po prostu się nie obędziemy – buduje wyjątkowy klimat i sprawia, że czujemy specyficzną atmosferę nadchodzącej wigilii. Już samo dekorowanie drzewka może stanowić dla nas swoisty rytuał, coroczną celebrację i formę przygotowania na wyjątkowy czas.

Oczywiście sama choinka może przyjmować różną formę. Drzewko może mieć dowolny rozmiar, szczególnie, jeśli zamierzamy kupić sztuczne. Warto jednak zastanowić się nad żywą choinką, którą – w zależności od rozmiaru – możemy nawet trzymać w doniczce. Takie małe drzewko może nam posłużyć nawet za rok, oczywiście o ile o nie odpowiednio zadbamy.

W donicy nie możemy jednak trzymać kilkumetrowej choinki – tutaj konieczne będzie zakupienie odpowiedniego stojaka, a samego drzewka będziemy musieli pozbyć się po świętach. Na szczęście nie od razu – bardzo często żywe drzewko postoi jeszcze przynajmniej do święta Trzech Króli.

Które drzewko świąteczne najdłużej utrzyma igliwie?

Zdecydowanie najdłużej posłuży nam jodła kaukaska, na którą będziemy musieli jednak wydać nieco więcej pieniędzy. Swojski świerk – pospolity, kłujący lub srebrny – jest nieco tańszy, ale musimy liczyć się z tym, że jego igły opadną szybciej, szczególnie, jeśli postawimy go w ogrzewanym pomieszczeniu.

Życie drzewka możemy przedłużyć, umieszczając je w stojaku wyposażonym w naczynie z wodą lub w pojemnik, który można wypełnić ziemią ogrodową. Wówczas choinkę trzeba będzie regularnie podlewać, ale wysiłek ten na pewno się nam opłaci.

Niezależnie od dokonanego wyboru, ważne jest, by pozyskać choinkę ze sprawdzonego źródła – najlepiej bezpośrednio od nadleśnictwa takiego jak nadleśnictwo Niepołomice. Mamy wówczas pewność, że drzewko zostało wydobyte zgodnie z prawem oraz z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa. Tego typu choinka będzie także „świeża”, czyli pozyskana względnie niedawno, co sprawi, że w naszym domu postoi jeszcze dłużej.

Opracowanie:
Niepołomice, Myśliwska 41
Oceń artykuł (0)
0,0
Komentarze
Dodaj komentarz