Artykuł sponsorowany

Jaką przyczepę można ciągnąć z prawem jazdy kategorii B?

Jaką przyczepę można ciągnąć z prawem jazdy kategorii B?

Aby ciągnąć przyczepę z prawem jazdy kategorii B, każdy kierowca musi poznać kilka istotnych informacji dotyczących uprawnień i możliwości technicznych, jakie powinien spełnić pojazd, do którego podpina się przyczepę. Bez znaczenia jest przeznaczenie przyczepy – może to być przyczepa kempingowa, laweta, specjalistyczna przyczepa do przewozu np. łódki, reklamowa, budowlana, platformowa, czy też zwykła uniwersalna przyczepka towarowa lub bagażowa. Przed rozpoczęciem podróży należy jednak zadać sobie pytanie: jaką przyczepę można ciągnąć z prawem jazdy kategorii B?

Wymagania niezbędne do ciągnięcia przyczepy

Wyróżnia się trzy rodzaje uprawnień do kierowania samochodu osobowego (kategorii B) z przyczepą. Pierwszym z nich jest prawo jazdy kategorii B. Posiadając taki dokument, możemy kierować pojazdem samochodowym, o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t. Posiadamy także uprawnienie do ciągnięcia takiego pojazdu wraz z przyczepą lekką (o wadze nieprzekraczającej 750 kg). Lekka przyczepka nie musi posiadać hamulca najazdowego – w zestawie waga nie może przekraczać 4250 kg – oraz przyczepy innej niż lekka. Warunkiem jest jednak to, że łączna dopuszczalna masa całkowita zespołu takich pojazdów nie przekracza 3500 kg. P

rawo jazdy kategorii B z kodem 96 umożliwia kierowanie zespołem pojazdów złożonym z przyczepy innej niż lekka. Należy jednak pamiętać, że łączna dopuszczalna masa całkowita tych pojazdów nie może być większa niż 4250 kg. Trzeci rodzaj kategorii – prawo jazdy kategorii B+E - uprawnia do kierowania pojazdem określonym w prawie jazdy kategorii B (o DMC nieprzekraczającej 3,5t).

Prawo jazdy kategorii B+E daje także możliwość kierowania pojazdem wraz z przyczepą. Masa przyczepy nie może przekraczać 3,5t. W praktyce oznacza to, że posiadając prawo jazdy kategorii B+E jest możliwość, aby kierować zespołem pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej do 7t.

Poza wymaganymi uprawnieniami kierowcy trzeba także sprawdzić przepisy dotyczące warunków technicznych pojazdów oraz przyczepy. Każdy samochód, jaki może ciągnąć przyczepę, ma inną masę, wielkość oraz moc jednostki napędowej. Właśnie z tego względu w dowodzie rejestracyjnym pojazdu są umieszczone informacje, które ułatwiają dobór przyczepy. Warto pamiętać, że DCM, czyli dopuszczalna całkowita masa przyczepy nie może być większa od podanej ilości w dowodzie rejestracyjnym pod pozycją O.1.

Co mówią przepisy?

Jak mówi pracownik firmy Przyczepy Bold, oferującej przyczepy samochodowe dopasowane do przewożenia ładunków o różnej wielkości i masie: Warto na bieżąco śledzić przepisy dotyczące ciągnięcia przyczepy. W 2021 roku ma „wejść w życie” nowa zmiana dla posiadaczy prawa jazdy kategorii B. Dotyczyć to będzie pojazdów wyposażonych w napęd alternatywny, a także kierowców, którzy posiadają już prawo jazdy kategorii B od co najmniej 2 lat. Ministerstwo Transportu planuje zwiększyć podstawowy limit DCM dla „elektryków” do 4,25 tony.

Podróż z przyczepą samochodową – czy to w celach turystycznych, czy przewozowych – to znaczne ułatwienie dla kierowców. Zanim jednak wyruszy się w podróż, warto zapoznać się z przepisami określającymi, jaki rodzaj przyczepy możemy ciągnąć – jeśli posiadamy wyłącznie prawo jazdy kategorii B. W przeciwnym razie możemy zapłacić wysoki mandat.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz