Artykuł sponsorowany

Jaką protezę zębową wybrać – stałą czy ruchomą?

Jaką protezę zębową wybrać – stałą czy ruchomą?

Większość Polaków w dojrzałym wieku korzysta z protez zębowych. Współczesna protetyka daje nam wiele możliwości i pozwala cieszyć się życiem, nawet po utracie naturalnego uzębienia. Żeby jednak uzyskać maksymalny możliwy komfort, warto zastanowić się, na jaka protezę zębową warto się zdecydować – stałą czy ruchomą? W tym poradniku porównujemy oba te rozwiązania, by łatwiej można było podjąć decyzję.

Kiedy potrzebna jest proteza?

Protezy zębowe są konieczne zawsze wtedy, kiedy pojawia się braki w naturalnym uzębieniu. Takie braki trzeba uzupełnić, bo w innym razie mogą one doprowadzić do poważniejszych problemów i utraty kolejnych zębów. Zęby sąsiadujące z ubytkiem zaczynają się przemieszczać i rozluźniać, co może też spowodować zaburzenia pracy stawów żuchwowo-skroniowych. Kiedyś płatwo było zauważyć, że ktoś zamiast naturalnych zębów ma założoną protezę. Na szczęście stosowane dziś nowoczesne technologie pozwalają na tworzenie protez, które bardzo wiernie odwzorowują naturalne zęby człowieka. Taka protezę możemy sobie założyć w dobrym gabinecie stomatologicznym – warto umówić się w tym celu na wizytę w gabinecie stomatologa Pawła Lorenca. Do dobry dentysta, zajmujący się także protetyką.

Protezy stałe – korony, implanty, licówki

Najczęściej stosowanymi, bo najprostszymi wkładami protetycznymi są tak zwane korony zębowe. Takie korony odtwarzają koronę naszego zęba. Czasem mogą zastępować zwykłą plombę. W celu poprawy koloru i kształtu takiego zęba wykorzystywane są licówki. To cienkie nakładki przyklejane do zęba. Inną protezą stałą jest most protetyczny, uzupełniający braki pojedynczych zębów. Podstawą takiego mostu są nasze zdrowe zęby, chociaż zdarza się też, że most opierany jest na implantach. Implanty są jednak znacznie droższe niż tradycyjne rozwiązania protetyczne.

Protezy ruchome –  całkowite i częściowe

Jeśli mowa o protezach ruchomych, to trzeba Na początek zaznaczyć, że takie protezy mogą mieć charakter całkowity lub częściowy. Jak łatwo się domyślić, protezy częściowe uzupełniają ubytek zaledwie kilku zębów. Całkowite zastępują nam całe uzębienie. Wśród protez częściowych wyróżniamy protezy szkieletowe – takie protezy opierają się na naszych własnych zębach, pozwalają na łatwe utrzymanie higieny. Innym rozwiązaniem są protezy częściowe nakładkowe. Zaleta protez częściowych jest wykorzystywanie pozostałości naszego naturalnego uzębienia. Przez to takie protezy mogą też lepiej, w sposób naturalny dostosować się do naszej szczęki. To ich przewaga nad protezami całkowitymi, które czasem powodują różne otarcia.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz