Artykuł sponsorowany

Jaką pompę ciepła wybrać do domu jednorodzinnego?

Jaką pompę ciepła wybrać do domu jednorodzinnego?

Techniki i materiały budowlane zapewniające termoizolację budynku na najwyższym poziomie rozwijają się w zawrotnym tempie. Wciąż jednak w naszej strefie klimatycznej całkowita rezygnacja ze źródła ciepła – i coraz częściej chłodzenia – jest niemożliwa. Dla domów jednorodzinnych, szczególnie tych, które już teraz mają wysokie parametry energooszczędne, najlepszym rozwiązaniem będą pompy ciepła. Jak wybrać najlepszą?

Pompa ciepła

Pompa ciepła to urządzenie o dość skomplikowanym działaniu. Pobiera ono powietrze z otoczenia. Jeśli jest zimne, to je ochładza, a ciepłe z kolei ogrzewa, odbierając w ten sposób energię odpowiednio do ogrzewania lub chłodzenia. Działa na prąd, lecz przez pracę, którą wykonuje, „pomnaża” pozyskaną z sieci energię nawet czterokrotnie.

Pompy ciepła potrzebują prądu oraz dostępu do powietrza zewnętrznego. Źródłem dolnym, czyli pozyskiwanym z zewnątrz budynku może tez być grunt oraz woda powierzchniowa czy podziemna. Pompa ciepła może służyć zarówno do ogrzewania za pomocą tradycyjnych grzejników, podłogówki, jak i chłodzenia wnętrza domu, jak i do ogrzewania wody.

Założenie jej należy powierzyć profesjonalistom, takim jak śląska firma Almar s.c., która zajmuje się zarówno projektowaniem, jak i montażem instalacji wewnętrznych, m.in.: z wykorzystaniem pomp ciepła.

Ilość źródeł ciepła

W niektórych typach instalacji grzewczych jedno źródło to za mało. Szczególnie przy pompach powietrznych niezbędne jest źródło biwalentne, ponieważ nie są w stanie pracować samodzielnie przy bardzo niskich temperaturach. W takiej sytuacji instalacja grzewcza składa się z pompy ciepła i kotła centralnego, grzałek elektrycznych, elektrycznych nagrzewnic, kominka z płaszczem wodnym itp. Jeśli dom nie leży na terenie, na którym występują duże mrozy, pompa ciepła będzie wystarczająca do samodzielnego ogrzewania.

Współczynnik COP

Pompy ciepła różnią się między sobą współczynnikiem COP (Coefficient of performance), który mówi o urządzeniu zdecydowanie więcej, niż klasa energooszczędności (czyli np. A+ lub B). To stosunek ilości energii pobranej z sieci elektrycznej w stosunku do ciepła przekazanego do instalacji grzewczej. Jeżeli COP = 4, 1 kW mocy zamieniany jest w 4 kW ciepła.

Chłodzenie aktywne i pasywne

Pompy ciepła mają za zadanie także chłodzić. Te, które chłodzą pasywnie, są zwykłym wymiennikiem ciepła między np. gruntem, a wnętrzem mieszkania. Z kolei aktywne chłodzenie to praca pompy powietrznej zbliżona do klimatyzatora. Taka instalacja jest droższa, także w użytkowaniu, jednak bardziej efektywna i pozwala na rezygnację z tradycyjnej klimatyzacji.

Opracowanie:
Ornontowice, Zwycięstwa 201
tel. 501 316 234
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz