Materiał Partnera

Jaką podłogę wybrać do domu lub mieszkania – deski, panele, parkiet?

Jaką podłogę wybrać do domu lub mieszkania – deski, panele, parkiet?

Wybór podłogi do domu lub mieszkania jest prawdziwym wyzwaniem. Zwłaszcza, że podłoga to jeden z najważniejszych elementów wystroju każdego wnętrza. Nie tylko spełnia rolę ochronną. Nie tylko ma za zadanie zapewnić odpowiednio wysoki komfort użytkowania. Podłoga zasadniczo wpływa na wygląd oraz styl pomieszczenia przez wiele kolejnych lat. Warto więc wiedzieć, na co zwracać uwagę, przy podejmowaniu decyzji o wyborze odpowiedniej posadzki.

Wybór podłogi a rodzaj pomieszczenia

Rynek urządzania wnętrz proponuje szeroki wybór materiałów podłogowych. Decyzja o wyborze jednego z nich powinna iść w parze z myślą o konkretnym pomieszczeniu i roli, jakie to wnętrze będzie pełniło w naszym domu. Bierzemy więc w pierwszej kolejności pod uwagę kryterium, do jakiego pomieszczenia zastosujemy dany materiał podłogowy – drewniane deski, mozaika, parkiet czy panele podłogowe?


Podłoga z drewna

Drewno od zawsze cieszy się ogromnym powodzeniem jako materiał podłogowy. Dlaczego? Jest naturalne, ciepłe, przyjemne w użytkowaniu i odpowiednio zabezpieczone i regularnie odświeżane – przetrwa przez wiele lat w niezmienionej formie. Wśród podłóg drewnianych wyróżniamy podłogi drewniane wykonane z desek warstwowych. Są one najbardziej praktyczne. Montaż desek warstwowych jest szybki i łatwy. Poza tym warstwy nośne zapobiegają kurczeniu się oraz rozciąganiu drewna, co wynika ze zmiennej temperatury oraz wilgotności w mieszkaniu. Parkiety i mozaiki są również bardzo popularne, ale są czasochłonne w montażu. Pasują idealnie do wnętrz w stylu klasycznym i retro oraz tam, gdzie elegancja i reprezentywność mają wyjątkowe znaczenie. Są droższe niż deski warstwowe.

- Duże powodzenie mają także deski lite. Ich niepowtarzalny charakter i uroda naturalnego drewna dodają uroku każdemu wnętrzu, zwłaszcza w stylu vintage i klasycznym. Idealnie wpasują się tez do loftu. Montaż drewnianej podłogi nie jest prosty. Wymaga wynajęcia sprawnej i kompetentnej ekipy. Poza tym pomieszczenie, w taka podłoga zostanie położona, już w trakcie montażu musi spełniać odpowiednie kryteria wilgotności - tłumaczy Sylwester Fećko z firmy „Fećko Parkiety” z Bukowiny Osiedle.

Podłoga z paneli laminowanych

Panele laminowane są wytrzymałym, w miarę tanim i praktycznym materiałem, jaki polecany jest w szczególności do domów i mieszkań. Porównując je z podłogami drewnianymi, wykazują się zdecydowanie większą odpornością na mechaniczne uszkodzenia powierzchniowe oraz zarysowania. Natomiast obecna technologia produkcji paneli pozwala na stworzenie materiału, który łudząco przypomina naturalne drewno. Odpowiednio zabezpieczone panele można spokojnie zastosować również w kuchni oraz w łazience. Są bowiem odporne na wilgoć i wysokie temperatury.

Opracowanie:
Bukowina-Osiedle 11
tel. 886 304 502
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz