Artykuł sponsorowany

Jaka piła łańcuchowa będzie najlepsza?

Jaka piła łańcuchowa będzie najlepsza?

Prace z drewnem mogą wyglądać bardzo różnie. Definiuje je gatunek drewna, który będziemy obrabiać, forma, jaką przyjął materiał, sposób obróbki oraz zastosowane narzędzia. Jednym z najczęściej wykorzystywanych są piły łańcuchowe. Te natomiast występują na rynku w dziesiątkach rodzajów oraz modeli, przez co wybór może być czasem utrudniony. Dokonanie właściwego jest natomiast niezwykle istotne, bo tylko wówczas możemy mieć pewność należytego wykonania pracy.

Piła elektryczna czy piła spalinowa?

Odwieczne pytanie każdego początkującego amatora pracy z drewnem dotyczy wyboru piły łańcuchowej elektrycznej lub piły łańcuchowej spalinowej. Wszystko rozbija się tutaj o zapotrzebowanie na moc – piły spalinowe charakteryzują się większą mocą, służą zatem do cięcia twardszych gatunków drewna, szeroko zakrojonych prac oraz większych projektów. Są masywniejsze, co nieco utrudnia korzystanie z nich, wymagają ponadto dostępu do paliwa ciekłego. Większość pilarek tego typu jest solidna i naprawdę wytrzymała, dzięki czemu zakup tego rodzaju – choć kosztowniejszy niż w przypadku piły elektrycznej – stanowi inwestycję na lata. Masywność oznacza jednak także dużą wagę, która w zależności od budowy silnika, wielkości pojemnika na benzynę czy olej oraz masy dodatkowego oporządzenia może wynieść nawet pięć kilogramów. Najważniejsze jest, aby nie przesadzić w żadną ze stron – zbyt mocna piła będzie się po prostu marnowała, podczas gdy zbyt słaba nie pozwoli na komfortowe i rzetelne wykonanie obowiązków. Warto zasięgnąć porady u prawdziwych ekspertów z firmy Stihl. Piły, kosy. Sprzedaż i naprawa, zajmującej się przede wszystkim dystrybucją oraz serwisowaniem urządzeń renomowanych marek Stihl i Viking. Ich wysoka renoma oraz uznanie wśród amatorów oraz profesjonalistów mówią same za siebie – korzystając z takich pilarek, niezależnie od ich typu, z pewnością będziemy więcej niż zadowoleni.

Specyfika piły elektrycznej

Wracając jednak do kwestii podstawowej – na przeciwległym biegunie mamy piły łańcuchowe elektryczne. Nie mają one wad pilarek spalinowych, są zatem lekkie, nie wymagają dodatkowego paliwa – wystarczy podłączenie do sieci elektrycznej lub odpowiednio wcześniejsze naładowanie akumulatora – oraz nie emitują tak potężnych drgań. Praca za ich pomocą jest zatem dużo łatwiejsza. Musimy się jednak zastanowić, czy na miejscu prac będziemy mieli możliwość skorzystania z energii elektrycznej prosto z gniazdka. Jeśli nie, to musimy zdecydować się na model z akumulatorem, jednak zwiększa on wagę urządzenia. Niektóre modele muszą być ponadto ładowane mniej więcej co godzinę, więc warto to zweryfikować przed zakupem – nie ma bowiem niczego gorszego od konieczności ciągłego przerywania prac.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz