Artykuł sponsorowany

Jaką paszę wybrać dla kur niosek?

Jaką paszę wybrać dla kur niosek?

Dawniej rolnicy samodzielnie śrutowali zboże na paszę dla zwierząt. Współcześnie, każdy z nich specjalizuje się w wąskiej dziedzinie. Sytuacja ta wpłynęła na dynamiczny rozwój rynku producentów karmy dla drobiu, bydła i trzody chlewnej. Z drugiej strony konsumenci zwracają uwagę na pochodzenie i jakość produkowanej żywności w tym jaj. Stąd hodowcy kur niosek muszą zadbać o odpowiednie dla nich pożywienie.

Co powinna zawierać pasza dla kur niosek?

Przede wszystkim składniki pochodzenia naturalnego ze sprawdzonych źródeł. Gwarantuje to wysoką jakość mieszanki paszowej, a finalnie jajka. Wytwórnia Pasz I Koncentratów "FARMER" Sp. z o.o. specjalizuje się w wytwarzaniu zbilansowanych mieszanek przeznaczonych między innymi dla kur niosek. Przyjrzeliśmy się im pod kątem składników niezbędnych do zdrowego i szybkiego rozwoju zwierząt.

Pasze występują w postaci mieszanek:

  • sypkich,
  • granulowanych,
  • walcowanych.

Zawierają od 16 do 19% białka, a także oleje i tłuszcze, popiół surowy, włókno, wapń, magnez, witaminy A, D3, E oraz aminokwasy.

Jakie zboża są dobrze przyswajane przez kury nioski?

Drób żywi się głównie zbożem, stąd jego znaczny udział od 40 do 80 % w paszach. Nie każde zboże może być podawane kurom nioskom. Przykładowo żyto jest mało energetyczne, brakuje mu substancji odżywczych i może powodować biegunki. Najlepsza jest pszenica, której zawartość białka uzależniona jest od odmiany i sposobu uprawy. Dlatego "FARMER" Sp. z o.o. zaopatruje się w  nią wyłącznie od zaufanych producentów, którzy dbają o jakość plonów.

W profesjonalnych paszach dla niosek stosuje się wiele dodatków gwarantujących zdrowie i właściwy rozwój kur. Stąd na drugim miejscu znajduje się kukurydza. Jest ona źródłem dużej ilości tłuszczu i skrobi, które są składnikami wysokoenergetycznymi.

Jęczmień dodawany jest do pasz w ilości nieprzekraczającej 15% i tylko dla dorosłych kur. Ma niski wskaźnik energetyczny i zawiera dużo włókna.

W przypadku kur nieśnych bardzo duże znaczenie mają produkty pochodzenia młynarskiego. Chodzi o otręby, kiełki i zarodki pszenicy, gluten kukurydziany i mąki pastewne.

Oleje roślinne i tłuszcze w karmie dla kur nieśnych

Na jakość jaj ma wpływ zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych. Dlatego producenci pasz dodają do nich nasiona rzepaku, lnu i soi. Są one naturalnym źródłem energii i białka. Oprócz tego do mieszanek dla kur niosek trafiają produkty uboczne przemysłu olejarskiego. To wysokobiałkowe składniki o dużym stężeniu aminokwasów. Dzięki nim pokarm jest łatwo trawiony przez drób.

Wybierając paszę dla kur niosek, należy pamiętać, że od jej jakości zależy jakość znoszonych jaj. Konsumenci zwracają uwagę na ich pochodzenie i zwykle wybierają jaja oznaczone cyfrą 0 lub 1, czyli z od szczęśliwych i zdrowych kur.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz