Materiał Partnera

Jaką obudowę kominka wybrać?

Jaką obudowę kominka wybrać?

Obudowa kominka jest istotnym elementem, który wpływa m.in. na design oraz bezpieczeństwo jego użytkowania. Do obudowy kominka najczęściej wykorzystuje się naturalne materiały takie jak marmur, granit, drewno lub beton, cegły ceramiczne, kafle kominkowe, spieki kwarcowe i inne. Jaka obudowa kominka sprawdzi się najlepiej? Dowiedz się, czym najlepiej wykończyć nowoczesny kominek, aby było nie tylko estetycznie, ale i w pełni bezpiecznie.

Obudowa kominka – naturalny kamień. Kiedy sprawdzi się marmur, granit, łupek itp.?

Warto podkreślić, że kominki mające obudowę z kamienia są bardzo uniwersalne i sprawdzają się w wielu aranżacjach. Obudowy te świetnie odnajdują się w pomieszczeniach nowoczesnych, jak i w stylu retro, industrialnym, prowansalskim itp. Ze względu na łatwość obróbki najczęściej wykorzystywane są kamienie naturalne takie jak marmur, wapień, trawertyn ale również granit. Tego typu elementy z kamienia naturalnego zazwyczaj mają od 2 do 6 cm grubości. Osoby, którym zależy przede wszystkim na trwałości, powinny wybrać obudowę z granitu, który dodatkowo jest w jakimś stopniu odporny na podwyższoną temperaturę oraz uszkodzenia mechaniczne. Tańszym rozwiązaniem będzie wapień, ale może być też marmur, trawertyn które także stwarzają duże możliwości aranżacyjne. Popularne są kominki z obudową z kamienia naturalnego o powierzchni polerowanej, która jest niezwykle gładka, przez co łatwa w utrzymaniu czystości.

Jaka obudowa kominka będzie lepsza: z betonu, drewna, cegły, kafli lub inna?

Nowoczesne kominki mogą mieć także obudowę inną niż tylko z kamieni naturalnych. Popularne są obudowy z spieku kwarcowego, które łatwo poddają się obróbce oraz umożliwiają wykonanie dużych płaszczyzn bez przygotowania specjalnych konstrukcji. Obudowa kominka wykonana z spieka kwarcowego jest tańsza i lekka, a dodatkowo spieki mają nie tylko dużą gamę kolorystyczną, ale również fakturową. Innym rozwiązaniem są kominki z obudowami z drewna, które świetnie komponują się z kamieniem. W tego typu obudowach trzeba pamiętać, by wkład kominkowy był odpowiednio wyizolowany. Innego rodzaju obudowy np. ze sklepu Dobrekominki.com z Bydgoszczy mogą być wykonane z cegieł ceramicznych. Taki kominek będzie idealny w pomieszczeniach w stylu tradycyjnym, a dodatkowo materiał cechuje duża akumulacyjność ciepła. Czasami do stworzenia obudowy stosuje się także kafle kominkowe, które mają rozmaite barwy, kształty i rozmiary, przez co bardzo łatwo jest stworzyć z nich aranżację. Innym rozwiązaniem w opcji ekonomicznej jest także obudowa kominka wykonana z płyt kartonowo-gipsowych, które najczęściej wykorzystuje się w połączeniu z ramką wkładu. Takie rozwiązanie jest dobre, gdy poszukuje się materiału lekkiego, który nie obciąży całości konstrukcji.

Opracowanie:
Bydgoszcz, Saperów 3 lok. 2
tel. 508 680 680
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz