Materiał Partnera

Jaka księgowość sprawdzi się lepiej – tradycyjna czy online?

Jaka księgowość sprawdzi się lepiej – tradycyjna czy online?

Biuro rachunkowe pomaga właścicielowi firmy w rzetelnym wypełnianiu obowiązków wobec ZUS-u, urzędu skarbowego i innych instytucji. Każdy przedsiębiorca ma prawo wybrać, czy chce, by księgowość była prowadzona w sposób tradycyjny, czy online. Jakie rozwiązanie jest lepsze oraz jakie konkretnie wynikają z nich zalety i wady? Dowiedz się, jak konkretnie wygląda prowadzenie księgowości w obu przypadkach.

Tradycyjne biuro rachunkowe: Czy warto zdecydować się na księgowość online?

Większość przedsiębiorców decyduje się na tradycyjne biuro rachunkowe. Może wynikać to z faktu, że mają wtedy pewność o kompleksowym świadczeniu usług, a także możliwość skorzystania z oferty w większym zakresie, co w praktyce oznacza, że tradycyjne biura zajmują się także doradztwem biznesowym oraz obsługą m.in. płatności i windykacji, CRM-ów RODO, inwestycji i zakupów, ubezpieczeń itp. Tego typu wsparcie specjalisty jest niezastąpione i bardzo rzadko możliwe wybierając opcję prowadzenia księgowości online. Ponadto, warto podkreślić, że tradycyjne usługi księgowe świadczone przez biura rachunkowe (np. ADVISA z Warszawy) przejmują także pełną odpowiedzialność za błędy w rozliczeniach, co niewątpliwie jest dużą zaletą i nie zawsze funkcjonuje w modelu online. Należy również zaznaczyć, że decydując się na tradycyjną obsługę księgową, większość biur korzysta z nowoczesnych narzędzi, więc podobnie jak w biurach online, komunikacja jest sprawna i nie wymaga częstych wizyt w siedzibie.

Księgowość online – na czym polega oraz jakie ma zalety i wady?

Najczęściej tego typu księgowość polega na korzystaniu z usług profesjonalnych księgowych poprzez specjalną aplikację. Dzięki temu wybrane biuro rachunkowe umożliwia klientowi wgląd we wszystkie dane firmy, jednak rozliczenia i inne zadania wykonuje specjalista. Tym samym przedsiębiorca ma gwarancję, że usługi księgowe prowadzone są rzetelnie i skrupulatnie, a cała komunikacja oraz wgląd w dane odbywa się w wirtualnym świecie. Innym sposobem jest także wybranie księgowości online prowadzonej przez konkretny bank. Niektóre z tych instytucji umożliwiają połączenie konta bankowego ze specjalistycznym narzędziem, które pozwala zarządzać i kontrolować księgowość. Jeszcze inną opcją online jest samodzielne prowadzenie księgowości z użyciem aplikacji internetowej. Dzięki niej można nie tylko wygenerować faktury, ale także deklaracje podatkowe oraz prowadzić KPiR. Takie rozwiązanie chociaż automatyczne i znacznie uproszczone nie zawsze jest proste dla przedsiębiorców. Warto również podkreślić, że w tej sytuacji to właściciel firmy bierze całą odpowiedzialność za ew. błędy. Dodatkowo, tego typu usługi księgowe nie są kompleksowe i nie zapewniają m.in. doradztwa, które korzystnie wpływa na prawidłowe funkcjonowanie firmy oraz jej rozwój.  

Opracowanie:
Warszawa, Adama Branickiego 15 lok. 145
tel. 12 312 31 23
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz