Materiał Partnera

Jaką księgowość potrzebujesz do jednoosobowej działalności gospodarczej?

Jaką księgowość potrzebujesz do jednoosobowej działalności gospodarczej?

Zakładanie własnej firmy spotyka się ostatnio z dużą popularnością ze względu na możliwości w zakresie własnej organizacji, a także ulgi podatkowe wynikające z tego tytułu. Każda działalność gospodarcza wymaga jednak prowadzenia odpowiedniej księgowości, która zawiera niezbędne informacje w zakresie finansowych operacji członków firmy. Podpowiadamy zatem, jakie usługi księgowe oferowane są w biurach oraz jak wybrać idealną księgową dla swojej firmy.

Mała księgowość dla jednoosobowej działalności gospodarczej

Jednoosobowe działalności gospodarcze zazwyczaj prowadzą tak zwaną małą księgowość.  Określa się tak uproszczoną formę księgowości, która rozlicza się z urzędami na podstawie KPiR lub ryczałtu. Książka Przychodów i Rozchodów to prosta, wymagająca stosunkowo niewiele czasu, ewidencja, w której na podstawie dowodów księgowych księguje się sprzedaż oraz firmowe wydatki. Dowodami księgowymi w tym przypadku nazywa się wszelkie faktury i rachunki, które powstają w czasie działalności firmy. W ewidencji przychodów natomiast księguje się przychody na konto firmowe. Tego rodzaju księgowość dla jednoosobowej działalności gospodarczej jest wystarczająca. Oprócz tego właściciele małych firm mogą prowadzić ewidencje różnego rodzaju, takie jak ewidencja VAT, ewidencja przebiegu pojazdu, a także wyposażenia. W skład dodatkowych ewidencji  wchodzi również monitorowanie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Każdy właściciel powinien także pamiętać o składaniu deklaracji podatkowych oraz przechowywaniu dokumentacji firmowej. 

Koszt księgowości dla jednoosobowej działalności gospodarczej

Warto wiedzieć, że  obowiązkiem freelancerów jest sporządzanie remanentu w przypadku, w którym prowadzą tylko działalność usługową. Księgowość w jednoosobowej działalności gospodarczej nie jest skomplikowana i nie wymaga dużego nakładu czasu oraz środków finansowych. Może być prowadzona przez kompleksowe biura rachunkowe, które oferują usługi w zakresie kompletowania potrzebnej dokumentacji prowadzenia skrupulatnych ewidencji, a także usługi doradztwa w zakresie finansowym. Wielu przedsiębiorców korzysta również z samodzielnej księgowości, w której prowadzeniu pomagają im programy umożliwiające odpowiednią organizację. A. Wojtaszek prowadzący Maxi Biuro Finansowo-Rachunkowe zwraca uwagę na odpowiedzialność majątkową właściciela, w przypadku, gdy ZUS stwierdzi, że prowadzona księgowość jest niekompletna i niedokładna. Koszty wynajmu biura rachunkowego różnią się w zależności od skomplikowanej działalności firmy, a także zakresu usług.

Opracowanie:
Kraków, Płaszowska 12
tel. 12 415 87 70
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz