Materiał Partnera

Jaką kostkę brukową wybrać: dwuwarstwową, czy jednowarstwową?

Jaką kostkę brukową wybrać: dwuwarstwową, czy jednowarstwową?

Rozważając zakup kostki brukowej przerażająca się może wydać bogata oferta rodzajów kostki brukowej, dostępnej na rynku. Kostki brukowe dzielą się na różne modele nie tylko ze względu na kształt i kolor, ale również materiał, z którego zostały wykonane. Determinuje to nie tylko walory estetyczne, ale również praktyczne, jak czyszczenie czy konserwacja. Zobaczmy na co się zdecydować?

W zależności od sposobu produkcji mamy kostki przemysłowe i szlachetne

Kostki mają różną twardość, wykończenie i co za tym idzie zastosowanie. Poddanie się promocyjnej cenie zakupu a nie jakości i trwałości, skutkować może rozczarowaniem.

Na terenach miejskich, chodnikach, czy też parkingach spotyka się najczęściej tzw. polbruk, czyli kostkę przemysłową. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie aby użyć ją również w ogrodzie i za jej wyborem przemawia:

  • Atrakcyjna cena
  • Jednolity, często szary kolor
  • Proste wzory
  • Przybiera przeważnie kształt klepsydry bądź prostokąta.

Jeśli jednak szukamy czegoś kolorowego o ciekawym wzornictwie, warto przejrzeć ofertę kostek tarasowych szlachetnych. Poddawane są one różnym obróbkom wykańczającym, przez co ich faktura może wyglądać różnie i dzieli się w na podtypy takie jak:

  • Kostki o powierzchni płukanej – wybitnie antypoślizgowa o chropowatej strukturze, dzięki wypłukaniu wierzchniej warstwy cementu.
  • Kostki o powierzchni łupanej – jej celem jest wizualne upodobnienie się do naturalnego kamienia, poprzez obłupywanie fragmentów wierzchnich kostki.
  • Kostki brukowe postarzane – wykańczane na wzór kostki brukowej w procesie młoteczkowania
  • Kostki o powierzchni szczotkowanej – zbliżona do płukanej, ale o zdecydowanie atrakcyjniejszym wyglądzie, poprzez szczotkowanie otrzymuje się „efekt pumeksu” – porowatą strukturę.

Kostki jednowarstwowe są mniej wytrzymałe od dwuwarstwowych

Jak podkreślają znawcy tematu, jak np. Tomasz Kudyba właściciel firmy Lans-Bruk, warto też pomyśleć o strukturze kostki brukowej, zwracając się po poradę do firmy brukarskiej, która będzie wykonawcą usługi układania kostki brukowej. Samodzielne zgłębianie tematu jest dobre, ale długotrwałe i nie da konkretnej odpowiedzi tak, jak ocena potrzeb wykwalifikowanego brukarza.

Należy też doczytać, dopytać czy kostka posiada jedną warstwę konstrukcyjną, czy dwie. W przypadku kostek brukowych dwuwarstwowych stosuje się odpowiednio żwir i drobne kruszywo celem podniesienia twardości kostki bez utraty atrakcyjnego wyglądu.

Kostki jednowarstwowe np. betonowe są idealne na schody, podjazdy, parkingi. Do specjalistycznego wykorzystania, częstych wielotonażowych obciążeń warto jednak wybrać kostki brukowe kamienne, polbrukowe dwuwarstwowe. Jeśli teren jest często eksploatowany przez auta o wysokim tonażu warto rozejrzeć się wśród kostek brukowych, wytwarzanych w technologii wibrowania i prasowania masy betonowej o wysokiej wytrzymałości na ściskanie oznaczanej jako klasa „50” – 50 MPa.
Opracowanie:
Lemierzyce, Śródmiejska 9
tel. 726 394 513
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz