Artykuł sponsorowany

Jaka jest zależność między jaskrą a naszym ciśnieniem?

Jaka jest zależność między jaskrą a naszym ciśnieniem?

Z jaskrą boryka się coraz więcej osób. Jest ona jedną z najczęstszych przyczyn ślepoty na świecie. W jej przebiegu dochodzi do zanikania nerwu wzrokowego, co powoduje pogorszenie i zwężenie pola widzenia. Jedną z najczęstszych przyczyn rozwoju choroby jest zbyt wysokie ciśnienie wewnątrzgałkowe. Poza tym w grupie podwyższonego ryzyka znajdują się osoby, które mają problemy z ciśnieniem tętniczym krwi. Sprawdź, na czym polega ta zależność.

Ciśnienie wewnątrzgałkowe w przebiegu jaskry

Chociaż samo wysokie ciśnienie wewnątrzgałkowe nie zawsze wskazuje na jaskrę, to jednak jest ono jednym z głównych czynników rozwoju choroby. Jest wiele przyczyn wzrostu ciśnienia wewnątrz gałki ocznej, jak np. urazy oka, stany zapalne, przyjmowanie niektórych leków (np. sterydów) czy też problemy z nadciśnieniem tętniczym.

Jeżeli jaskra spowodowana jest zbyt wysokim ciśnieniem wewnątrzgałkowym, wówczas głównym celem działania terapeutycznego jest jego obniżenie. Wśród najczęściej stosowanych metod leczniczych wymienia się leczenie farmakologiczne oraz laserowe leczenie jaskry. Sposoby te pozwalają na obniżenie ciśnienia śródgałkowego do bezpieczniejszego poziomu.

Oczywiście nie tylko zbyt wysokie ciśnienie wewnątrzgałkowe prowadzi do uszkodzeń nerwu wzrokowego. Może dochodzić do niego także wtedy, gdy ciśnienie wewnątrz gałki ocznej jest tylko nieznacznie podwyższone, a nawet jeśli mieści się w granicach normy. Dlatego też, żeby rozpoznać lub wykluczyć jaskrę konieczne jest wykonanie nie tylko podstawowych, ale także rozszerzonych badań diagnostycznych. Wszystkie badania w kierunku jaskry można wykonać np. w Centrum Okulistycznym Jaskra.

Jaskra a ciśnienie tętnicze

Do rozwoju jaskry mogą prowadzić także problemy z nieuregulowanym ciśnieniem tętniczym. Trwale utrzymujące się niskie ciśnienie może wpływać na osłabienie nerwu wzrokowego wskutek niedokrwienia. Szczególnie spadki ciśnienia nocą podczas snu, mogą zwiększać zaburzenia ukrwienia nerwu wzrokowego oraz przyczyniać się do upośledzania jego funkcji.

Nie tylko zbyt niskie ciśnienie może zwiększać ryzyko rozwoju jaskry. Również nadciśnienie oraz zbyt duże wahania ciśnienia mogą prowadzić do powikłań w narządzie wzroku oraz neuropatii jaskrowej. Nadciśnienie to wbrew pozorom problem nie tylko osób w dojrzałym wieku, dotyka ono coraz częściej młodych osób. 

Inne czynniki ryzyka rozwoju jaskry

Zbyt wysokie ciśnienie wewnątrzgałkowe oraz nieuregulowane ciśnienie tętnicze to tylko niektóre czynniki rozwoju jaskry. Wśród pozostałych czynników wymienia się występowanie jaskry w najbliższej rodzinie, przekroczenie 40 roku życia, cienka rogówka, krótkowzroczność czy skłonność do bólów migrenowych.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz