Artykuł sponsorowany

Jaka jest przewaga przewiertów sterowanych nad konwencjonalnymi metodami wykopowymi?

Jaka jest przewaga przewiertów sterowanych nad konwencjonalnymi metodami wykopowymi?

Większość inwestycji budowlanych wymaga przeprowadzenia prac, polegających na stworzeniu wykopów technicznych. Tak jak w przypadku budowy domu jednorodzinnego rzeczywiście można wykorzystać koparki lub koparko-ładowarki, tak jeżeli chodzi o bardziej skomplikowane projekty, klasyczne podejście często okazuje się nie tylko niewystarczające, ale również nieekonomiczne. Dlatego też coraz większym zainteresowaniem ze strony wykonawców cieszą się przewierty sterowane. Co warto o nich wiedzieć?

Dlaczego przewierty sterowane są lepsze od tradycyjnych metod?

Wykonawcy oczywiście marzą o tym, aby realizowane przez nich prace budowlane zawsze odbywały się na idealnie równym terenie, na którym nie znajdują się przeszkody takie jak m.in. istniejące już instalacje, zbiorniki wodne, wały przeciwpowodziowe, budynki czy drogi. Takie sytuacje, choć możliwe, zdarzają się jednak wyjątkowo rzadko.

W przedstawionych przypadkach  wykonanie wykopów metodą odkrywkową byłoby nie tylko czasochłonne, ale przede wszystkim niezwykle kosztowe. Dlaczego? Chodzi o to, że po zakończeniu prac, trzeba byłoby liczyć się z koniecznością przywrócenia zniszczonej infrastruktury do pierwotnego stanu. Jeżeli zatem nie można pozwolić sobie na zamknięcie skrzyżowania lub na zniszczenie nawierzchni autostrady, to jedynym rozwiązaniem pozwalającym na szybkie i bezinwazyjne przeprowadzenie robót staje się wykorzystanie technologii przewiertów sterowanych.

Dzięki użyciu nowoczesnych technologii bezwykopowa metoda prac gwarantuje znakomite rezultaty. Co do zasady przewierty horyzontalne pozwalają na modyfikację trasy głowicy. Budowana sieć może zatem omijać znajdujące się w gruncie przeszkody. Przeciski takie da się wykonać zarówno na wprost, jak i po łuku. Co jeszcze warto wiedzieć?

Jak przebiegają prace?

Bardzo skrótowo rzecz ujmując, wykonanie przewiertu sterowanego można podzielić na 2 kluczowe etapy. W pierwszej kolejności przeprowadzony zostaje tzw. przewiert pilotażowy. Jak wygląda to w praktyce? Wiertnica wyposażona w niewielką głowicę wyznacza trasę, na której ma powstać sieć przesyłowa, czyli np. rurociąg. Cały proces jednocześnie widoczny jest na ekranie monitora dzięki sondzie, która zawsze towarzyszy maszynie. Z praktycznego punktu widzenia oznacza to, że wykonawcy mogą reagować i wpływać na zmianę trasy w każdym momencie. Po testowym wierceniu następuje zasadnicza część prac. Rozwiercony zostaje otwór o odpowiedniej średnicy, a specjalistycznie zaprojektowany ślimak wciąga rury na wyznaczone miejsce.

Ze względu na stopień skomplikowania robót oraz konieczność zachowania ogromnej precyzji, zadania tego mogą podjąć się jedynie najbardziej doświadczeni specjaliści. Z pewnością zaliczają się do nich pracownicy firmy Przewierty Sterowane, której właścicielem jest Janusz Wilczek. To właśnie tutaj wszyscy zainteresowani mogą liczyć zarówno na indywidualne podejście do każdego zlecenia, jak i atrakcyjne warunki współpracy. Fachowcy każdorazowo gwarantują swoim klientom rzetelność, profesjonalizm oraz terminowość.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz