Artykuł sponsorowany

Jaka jest kolejność wykonywania prac wykończeniowych w domu?

Jaka jest kolejność wykonywania prac wykończeniowych w domu?

Prac wykończeniowych w nowo wybudowanym domu jednorodzinnym czy też w mieszkaniu jest bardzo wiele. Istotnym czynnikiem wpływającym na ostateczny wygląd pomieszczeń ma kolejność przeprowadzania tych czynności. W tym celu należy je prawidłowo zaplanować, co pozwoli także uniknąć dodatkowych kosztów i oszczędzić czas. Jak zatem należy rozplanować prace wykończeniowe?

Montaż wszelkich instalacji oraz wykonanie podłóg i tynków

Pierwsza czynność, która powinna zostać wykonana w zakresie wykończenia domu lub mieszkania to montaż instalacji. Dotyczy to instalacji gazowej, wodnej, elektrycznej i kanalizacyjnej. Prace rozpoczynamy od tego etapu, ponieważ różnego rodzaju kable i rury zwykle chowamy w niewidocznych miejscach, czyli np. w podłodze lub w ścianach. Na początku powinniśmy poprawić wszelkiego rodzaju rury od instalacji wodno-kanalizacyjnej, które zwykle ukryte są w podłodze. Następnie w ścianach ukrywamy kable i gazociągi. Na samym końcu zajmujemy się instalacją kanałów wentylacyjnych oraz ogrzewaniem.

Następnym etapem prac wykończeniowych jest układanie podłogi na surowo. Jeżeli planujemy wykonanie ogrzewania podłogowego, wówczas konieczne jest zrobienie posadzki. Najlepszym wyborem są wylewki samopoziomujące, dzięki którym podłoga będzie równa. Z kolei w pomieszczeniach, w których zamierzamy układać płytki ceramiczne, stosowanie takich wylewek nie jest konieczne. Po zalaniu podłóg, przychodzi czas na wstawienie narożników we wnękach okiennych i drzwiowych. Potem wykonuje się tynkowanie wnętrza pomieszczeń. Oczywiście tynkowanie ścian wykonuje się, gdy pogoda na to pozwala. Przeprowadzenie tego typu prac wykończeniowych przy zbyt niskich temperaturach może prowadzić do zamarzania wody na ścianach, co może nieść nieprzyjemne konsekwencje. Ważne jest również zachowanie odpowiedniej kolejności tynkowania. Pierwszym elementem tynkowanym jest sufit, a po nim ściany.

Jakie są dalsze etapy prac wykończeniowych?

Po tynkowaniu następuje czas na wykonanie lekkiej zabudowy. Tą mogą być podwieszane sufity. Większość inwestorów ceni je sobie za to, że dają możliwość zamontowania nowoczesnego oświetlenia punktowego. Zaletą podwieszanych sufitów jest także to, że nie wymagają one szpachlowania, a do tego można w nich schować nieestetyczne kable od przewodów oświetleniowych. Po zamontowaniu sufitów należy zaszpachlować ściany i szlifować je na gładko. Aczkolwiek czynności te wykonujemy w pomieszczeniach, które będą malowane. Zwykle w kuchniach i łazienkach decydujemy się na układanie płytek ceramicznych, w związku z czym tam nie przeprowadzamy wspomnianych wcześniej czynności. Jednakże w miejscach, gdzie ściany będą tapetowane, szpachlowanie jest wymagane.

Wykonywane przez firmę Gal-Bud z Warszawy, prace wykończeniowe obejmują również gruntowanie ścian. Czynność ta ma na celu zapobieganie odparzeniu i wzmocnienie ich. Następnie osadza się parapety, a ściany można pomalować. Zanim jednak to będzie możliwe, musimy mieć pewność, że ich powierzchnia jest sucha. Kolejnym etapem jest montaż elementów instalacji sanitarnej jak np. umywalki, wanny itp., a także przeprowadzanie prac glazurniczych. Na tym etapie należy również założyć podłogi. Zachowanie właściwej kolejności przeprowadzania prac wykończeniowych, z pewnością pozwoli na uzyskanie zadowalającego wyglądu naszych czterech kątów.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz