Materiał Partnera

Jaką formę opodatkowana dla firmy wybrać?

Jaką formę opodatkowana dla firmy wybrać?

Przy rejestracji w CEIDG jednoosobowej działalności gospodarczej, trzeba podać rodzaj formy opodatkowania firmy. Lepiej nie zostawiać tej decyzji na ostatnią chwilę, tylko uważnie ją przemyśleć i skonsultować ze swoją księgową. Może się bowiem okazać, że przy planowanych przychodach i kosztach będzie korzystniejsza inna forma, niż nam się wydaje.

Dostępne formy opodatkowania

Mimo że od wielu lat obowiązuje możliwość rejestracji firmy przez Internet, złudnym jest, że wszystko można zrobić online. Bez wsparcia dobrej księgowej możemy popełnić błędy zarówno na etapie wypełniania wniosku na stronie internetowej CEIDG, jak i nie dopełnić wszystkich formalności, co grozi mandatem z urzędu skarbowego.

Jedną z trudniejszych decyzji, jakie musimy podjąć przy zakładaniu firmy, jest wybór formy opodatkowania. Do wyboru mamy przede wszystkim: podatek na zasadach ogólnych, podatek liniowy, kartę podatkową i ryczałt ewidencjonowany. Niektóre z tych form są bardzo skomplikowane, inne bardzo proste do obliczenia. Nie oznacza to jednak, że każda będzie korzystna – albo nawet możliwa do wyboru – w każdym przypadku.

Opodatkowanie na zasadach ogólnych

Opodatkowanie na zasadach ogólnych jest najczęściej wybieraną formą opodatkowania jednoosobowej działalności gospodarczej. Jeśli planujemy, że nasze przychody w ciągu roku wyniosą poniżej 85 tysięcy złotych, to się opłaci. Podatek wyniesie zaledwie 18% (po przekroczeniu kwoty 85 528 wzrośnie do 32%), możemy korzystać też z różnych zwolnień i ulg. Dodatkowo wystarczy prowadzić prostą księgę przychodów i rozchodów.

Podatek liniowy

Jeśli spodziewamy się, że przekroczymy wspomnianą wyżej kwotę, możemy wybrać podatek liniowy. Wyniesie on 19% od każdej kwoty przychodu. Jego minusem jest brak możliwości korzystania z dużej liczby ulg.

Nawet jeśli przekroczymy 85 528 złotych, ta forma opodatkowania jednoosobowej działalności gospodarczej nie musi być wcale bardziej korzystna! Jeśli nie jesteśmy pewni, jaki typ formy opodatkowania wybrać dla swojej działalności, odwiedźmy biuro rachunkowe A-Lex. Kompetentni księgowi doradzą ci, które rozwiązanie będzie najbardziej korzystne biorąc pod uwagę planowane przychody i koszty.

Karta podatkowa

Nie wszystkie przedsiębiorstwa mogą rozliczać się na podstawie karty podatkowej. Jest to bardzo skomplikowane rozwiązanie, w którym wysokość podatku nie zależy od przychodu. Pod uwagę brane są czynniki, takie jak mikrootoczenie przedsiębiorstwa, wielkość zatrudnienia czy wiek podatnika. Ten wybór warto jednak mimo wszystko skonsultować z biurem rachunkowym, bo może okazać się najbardziej korzystny dla naszej jednoosobowej działalności gospodarczej.

Ryczałt ewidencjonowany

Ryczałt ewidencjonowany także jest możliwy tylko w przypadku niektórych typów przedsiębiorstw. Zależy to od wysokości planowanych rocznych przychodów, typu działalności itp. Trzeba prowadzić bardzo skrupulatną dokumentację księgową, w czym niezastąpiona będzie pomoc biura rachunkowego.

Opracowanie:
Chojna, Dworcowa 1
tel. 91 414 20 37
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz