Materiał Partnera

Jaką formę księgowości wybrać dla swojej firmy?

Jaką formę księgowości wybrać dla swojej firmy?

Kilkuletnia praca na etacie stała się dla Ciebie męcząca? Myślałeś nad zmianami w swoim życiu?  Może zawsze widziałeś siebie jako właściciela przedsiębiorstwa, ale wciąż brakowało Ci odwagi do realizacji planów? Jeżeli zdecydowałeś się na założenie firmy, musisz wiedzieć, że obowiązkiem jest wykazywanie zawartych transakcji. W jaki sposób można je przedstawić? Zapraszam do lektury.  

Księgowość uproszczona

Księgowość można podzielić na pełną oraz uproszczoną. Wybór sposobu prowadzenia ksiąg nie jest obojętny, ponieważ wyznaczają go przepisy prawne. Najlepszym rozwiązaniem w przypadku nieznajomości przepisów będzie doradztwo w zakresie prowadzenie działalności gospodarczej przez profesjonalne bura rachunkowe.

Pierwszym pospolitym rozwiązaniem jest księgowość uproszczona. Jak sama nazwa wskazuje, ewidencja obrotów firmy powinna być łatwiejsza niż w przypadku pełnej rachunkowości. Metoda ta polega głównie na przedstawieniu, jakie posiadamy dochody oraz jakie podatki należy uiścić. Zgodnie z przepisami z danej księgowości mogą korzystać spółki cywilne i jawne osób fizycznych, spółki partnerskie, socjalne oraz osoby fizyczne, które mają przychody mniejsze niż 2 mln euro za poprzedni rok obrotowy.

Wyróżnia się trzy najważniejsze formy księgowości uproszczonej:

  • księga przychodów i rozchodów – służy do wykazywania dochodów, od których obliczany jest podatek w sposób liniowy (zawsze 19%) bądź według zasad ogólnych tj. 18 i 32%. Należy pamiętać, że dochód jest to przychód po odjęciu kosztów. KPIR zbudowana jest z 17 kolumn, które na bieżąco należy aktualizować – zapisywane są w nich koszty, jakie firma ponosi według zasady memoriału bądź kasowej
  • karta podatkowa – korzysta z niej nie wiele firm, a wysokość płaconego podatku jest stała i zależy od liczby pracowników, rodzaju działalności i liczby mieszkańców miejscowości, w której przedsiębiorstwo ma siedzibę,
  • ryczałt ewidencjonowany – stawkę podatku jest stała i obliczana od przychodu, czyli niezależnie od tego, jakie ponieśliśmy koszty, zawsze będziemy płacić podatek od całego przychodu.

Księgowość pełna

Pełną księgowość prowadzić muszą przedsiębiorstwa, które wykazują za poprzedni rok obrotowy dochody ze sprzedaży produktów, towarów i innych operacji finansowych większe niż 2 mln euro. Do tych firm zalicza się spółki handlowe, osoby fizyczne i prawne, spółki partnerskie, spółki cywilne oraz jawne osób fizycznych. Rachunkowość jest bardziej złożona, ponieważ oprócz ksiąg i ewidencji obowiązkiem jest przygotowywanie sprawozdań finansowych. Dodatkowo sporządza się rachunek przepływów pieniężnych oraz zestawienie zmian kapitałowych, które poddaje się analizie.

Prowadzenie firmy nie musi być trudne. Kluczem jest skorzystanie z usług najlepszych biur rachunkowych. Ewa Piwecka jest ekspertem w tej dziedzinie, a na swoim koncie ma nie tylko prowadzenie finansów małych firm, ale również ogromnych przedsiębiorstw i stowarzyszeń. Dzięki długoletniemu doświadczeniu doskonale radzi sobie w każdej sytuacji, a zakres jej usług stale się powiększa.

Opracowanie:
Bydgoszcz, Fromborska 4
tel. 605 208 288
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz