Materiał Partnera

Jaka balustrada najlepiej sprawdzi się na balkonie?

Jaka balustrada najlepiej sprawdzi się na balkonie?

Balustrada to niezbędny element każdego balkonu. Jej wybór wcale nie należy do najprostszych. Odpowiednio dobrana balustrada powinna spełniać dwie najważniejsze funkcje: zapewniać bezpieczeństwo i być ozdobą budynku. Co więcej, powinna być odporna na działanie czynników zewnętrznych, aby dłużej zachwycać swoim wyglądem. Na co warto więc zwrócić uwagę zanim dokonamy ostatecznego wyboru balustrady?

Jak dobrać poręcze?

Balustrada ma bardzo praktyczne zastosowanie - ma nas chronić przed upadkiem z wysokości. To na niej wspieramy się, schodząc ze stromych schodów. Kluczowy jest wybór odpowiednich poręczy. Powinny być przede wszystkim wykonane z trwałego surowca, który jest łatwy i praktyczny w konserwacji. Najlepiej w tej roli sprawdza się stal nierdzewna, którą łatwo utrzymać w czystości. Balustrady ze stali nierdzewnej wystarczy tylko co jakiś czas przetrzeć miękką szmatką, by usunąć powierzchniowe zabrudzenia. Stal nierdzewna jest odporna na działanie czynników zewnętrznych, nie ulega odbarwieniu nawet wtedy gdy jest wystawiona na działanie ostrych promieni słonecznych. Nie szkodzi jej też mróz czy opady.

Jej warstwa zewnętrzna ma powłokę antykorozyjną, nie grozi jej więc rdza pod warunkiem, że uchronimy ją przez mechanicznymi uszkodzeniami. Co więcej stal nierdzewna ma właściwości antybakteryjne, dlatego doskonale sprawdzi się w miejscach, które intensywnie użytkowane przez wiele osób.

Innym chętnie wykorzystywanym surowcem do budowy poręczy jest drewno. Wybierane jest głównie ze względów wizualnych. Trzeba jednak pamiętaj, że wymaga ono odpowiedniej konserwacji, jeśli ma nam posłużyć dłużej. Drewniane powierzchnie montowane na zewnątrz należy regularnie zabezpieczać specjalnymi preparatami do drewna, które zwiększa odporność na warunki atmosferyczne. Zanim ich użyjemy trzeba jednak zeszlifować wierzchnią warstwę i odpowiednio przygotować ją do konserwacji.

Słupki balustrady

Słupki to najważniejszy element balustrady. To na nie przenosi się cała siła, gdy wspieramy się na poręczy. Muszą być niezawodne, wykonane z solidnego materiału. To od nich zależy bezpieczeństwo całej konstrukcji. Specjaliści z firmy Sigma, zajmującej się produkcją ogrodzeń i balustrad podkreślają, że kluczową rolę ma odpowiedni montaż. Słupki muszą być stabilnie przytwierdzone do podłoża bądź ściany bocznej. To zadanie warto powierzyć fachowcom z doświadczeniem. Będziemy wtedy spokojni o wytrzymałość balustrady. Do produkcji słupków tak jak w przypadku poręczy najczęściej wykorzystuje się stal nierdzewną oraz drewno.

Rodzaje wypełnienia do balustrady

Wybór wypełnienia balustrady zazwyczaj podyktowany jest względami estetycznymi. To ono nadaje charakteru całej konstrukcji. Wypełnienie powinno być dopasowane pod względem wizualnym do stylu danego budynku. W roli wypełnienia możemy zastosować dekoracyjne elementy ze stali nierdzewnej, drewniane przęsła bądź szkło. W tym przypadku również zwróćmy uwagę na kwestie bezpieczeństwa. Jeśli w budynku często przebywają dzieci, szczególnie małe, zadbajmy o to, aby balustrada była odpowiednio wysoka i zabudowana. Odległości między prętami powinny być na tyle wąskie, aby uniemożliwić przejście przez nie lub włożenie główki pomiędzy.

Opracowanie:
Kłodzko, św. Wojciecha 32
tel. 501 054 590
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz