Artykuł sponsorowany

Jak żywić psa po zabiegu kastracji lub sterylizacji?

Jak żywić psa po zabiegu kastracji lub sterylizacji?

Antykoncepcja chirurgiczna u psów jest niezwykle istotnym zabiegiem, głównie ze względów zdrowotnych. Aby utrzymać naszego czworonoga w dobrej formie po kastracji lub sterylizacji, należy zwrócić szczególną uwagę na jego dietę, zwłaszcza jej kaloryczność. Zaniedbanie tego aspektu może prowadzić do otyłości, która wiąże się z ryzykiem wielu chorób, niekiedy groźnych dla życia naszego pupila.

Zabieg z ryzyko nadwagi

Sterylizacja u suk i kastracja u psów jest niezwykle istotna ze względu na zapobieganie niekontrolowanemu rozrodowi zwierząt, jak również przeciwdziałanie ich bezdomności oraz poważnym chorobom. Stąd też każdy troszczący się o swojego pupila właściciel powinien poddać takiemu zabiegowi, na przykład w gabinecie weterynaryjnym Alta-Vet, swojego czworonoga. Choć antykoncepcja chirurgiczna wiąże się z szeregiem korzyści dla pupila, to jednak ma również wpływ na jego metabolizm. Zachodzące na jej skutek zmiany hormonalne w organizmie czworonoga sprawiają, że zapotrzebowanie energetyczne spada aż o około 20%, ale jednocześnie wzrasta apetyt. To brak świadomości tego faktu u właścicieli, a w konsekwencji utrzymywania takiego samego sposobu żywienia psa prowadzi do pojawienia się problemów z nadwagą.

Wybór karmy dla psa

Na rynku dostępnych jest wiele gotowych suchych granulatów bądź mokrego pokarmu w puszkach/saszetkach, które zostały stworzone z myślą o czworonogach po sterylizacji i kastracji. Tego rodzaju pożywienie cechuje się przede wszystkim niską zawartością tłuszczu. Dzięki temu dostarczają tyle samo minerałów i witamin potrzebnych do utrzymania dobrego samopoczucia psa, ale przy zdecydowanie obniżonej kaloryczności. Dobrze, jeśli produkty zawierają dodatkowy składnik, czyli L-karnitynę, wspomagającą spalanie tkanki tłuszczowej. Dla pupili po takim zabiegu zaleca się również dietę typu barf, która pozwala na ścisłe kontrolowanie wartości odżywczych oraz kalorii. Niemniej jednak wymaga specjalistycznej wiedzy, dlatego najlepiej w tym przypadku skorzystać z doradztwa dietetycznego w gabinecie weterynaryjnym.

Zasady żywienia pupila

Należy pamiętać, że jeśli nasze zwierzę zostało przyzwyczajone do karmienia przygotowywanymi specjalnie dla niego posiłkami gotowanymi, to nie powinno się ich zamieniać na suchą karmę ze sklepu. Jak zostało już wspomniane, chodzi jedynie o kontrolę dostarczanych kalorii. Powinno się również unikać zapewniania czworonogowi stałego dostępu do miski pełnej jedzenia. To powinno być dawkowane o stałych porach i w określonej ilości. Do dziennego bilansu wlicza się również wszelkie psie smakołyki oraz przekąski, które otrzymuje za posłuszeństwo czy wykonywanie komend. Niemniej jednak te także muszą być ograniczone do niezbędnego minimum. Pod żadnym pozorem nie wolno karmić czworonoga ludzkim pokarmem, chociażby resztkami ze stołu. Ma to znaczenie nie tylko po sterylizacji bądź kastracji, ale w całym życiu naszego zwierzęcia.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz