Materiał Partnera

Jak zweryfikować znajomość języka obcego u kandydata podczas rozmowy rekrutacyjnej?

Jak zweryfikować znajomość języka obcego u kandydata podczas rozmowy rekrutacyjnej?

Znajomość języka angielskiego u kandydatów na dane stanowisko jest powszechnym wymogiem w większości firm. Szczególnie jeśli mowa o międzynarodowych korporacjach, gdzie kontakt z zagranicznym klientem jest na porządku dziennym. Mimo że pracodawcę najczęściej goni czas podczas przeprowadzania rekrutacji, warto skupić się na odpowiednim sprawdzeniu tej umiejętności. Mogą w tym pomóc trenerzy językowi.

Test pisemny

W większości firm, jeżeli sprawdza się znajomość języka obcego podczas rozmowy kwalifikacyjnej, odbywa się to w formie wymiany zdań na dany temat, rezygnując z polskiego na rzecz na przykład angielskiego lub niemieckiego. To najszybsza metoda, tym bardziej że kandydatów może być wielu, a czasu mało. Zdarza się jednak, że w przypadku mniej popularnych języków wykorzystuje się testy sprawdzające poziom jego znajomości. Można go stworzyć z pomocą trenerów językowych, posiadających odpowiednie doświadczenie i wiedzę w sferze języka obcego w biznesie.

Element zaskoczenia

Większość kandydatów skrupulatnie przygotowuje się na ewentualność rozmowy w języku, którym będą mieli operować na danym stanowisku. W Internecie można znaleźć wiele opracowań, podpowiadających jakich pytań można się spodziewać i jak na nie poprawnie odpowiedzieć. Stąd lepiej delikatnie zaskoczyć osobę ubiegającą się o posadę w naszej firmie nieszablonowym zagadnieniem. Oczywiście nie może być ono skomplikowane, ponieważ proces rekrutacji dla wielu osób sam w sobie jest dość stresujący. Dlatego warto postawić na pytania utrzymane w przyjaznym tonie, na przykład koncentrujące się na odnalezieniu drogi do siedziby. Pozwala to sprawdzić umiejętność budowania relacji oraz komunikatywności w odniesieniu do zwykłych, codziennych spraw.

Potencjał na przyszłość

Przede wszystkim rozmowa rekrutacyjna powinna służyć sprawdzeniu stopnia komunikatywności, a także swobody w porozumiewaniu się za pomocą języka obcego. Warto skorzystać ze wsparcia, chociażby trenerów z wrocławskiej szkoły językowej LING Partner, którzy są wykształceni pod kątem przeprowadzania audytów językowych podczas procesu rekrutacji. W ten sposób nie istnieje ryzyko, że zostanie przekreślony kandydat, który ma potencjał, aby rozwinąć swoje umiejętności podczas późniejszych szkoleń i w trakcie wykonywania obowiązków służbowych. Należy pamiętać, że użycie złego typu czasu przeszłego, rodzajnika lub drobne usterki stylistyczne nie są aspektami stanowiącymi o braku odpowiednich kompetencji. Ponadto wiele zależy także od sposobu prowadzenia rozmowy przez pracodawcę lub rekruterów oraz panującej atmosfery. Pozytywny sygnał stanowi przede wszystkim chęć komunikacji pomimo czynnika stresowego.

Opracowanie:
Wrocław, Gajowicka 196 lok. 3
tel. 794 432 581
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz