Artykuł sponsorowany

Jak zweryfikować znajomość języka obcego u kandydata podczas rozmowy rekrutacyjnej?

Jak zweryfikować znajomość języka obcego u kandydata podczas rozmowy rekrutacyjnej?

Znajomość języka angielskiego u kandydatów na dane stanowisko jest powszechnym wymogiem w większości firm. Szczególnie jeśli mowa o międzynarodowych korporacjach, gdzie kontakt z zagranicznym klientem jest na porządku dziennym. Mimo że pracodawcę najczęściej goni czas podczas przeprowadzania rekrutacji, warto skupić się na odpowiednim sprawdzeniu tej umiejętności. Mogą w tym pomóc trenerzy językowi.

Test pisemny

W większości firm, jeżeli sprawdza się znajomość języka obcego podczas rozmowy kwalifikacyjnej, odbywa się to w formie wymiany zdań na dany temat, rezygnując z polskiego na rzecz na przykład angielskiego lub niemieckiego. To najszybsza metoda, tym bardziej że kandydatów może być wielu, a czasu mało. Zdarza się jednak, że w przypadku mniej popularnych języków wykorzystuje się testy sprawdzające poziom jego znajomości. Można go stworzyć z pomocą trenerów językowych, posiadających odpowiednie doświadczenie i wiedzę w sferze języka obcego w biznesie.



Element zaskoczenia

Większość kandydatów skrupulatnie przygotowuje się na ewentualność rozmowy w języku, którym będą mieli operować na danym stanowisku. W Internecie można znaleźć wiele opracowań, podpowiadających jakich pytań można się spodziewać i jak na nie poprawnie odpowiedzieć. Stąd lepiej delikatnie zaskoczyć osobę ubiegającą się o posadę w naszej firmie nieszablonowym zagadnieniem. Oczywiście nie może być ono skomplikowane, ponieważ proces rekrutacji dla wielu osób sam w sobie jest dość stresujący. Dlatego warto postawić na pytania utrzymane w przyjaznym tonie, na przykład koncentrujące się na odnalezieniu drogi do siedziby. Pozwala to sprawdzić umiejętność budowania relacji oraz komunikatywności w odniesieniu do zwykłych, codziennych spraw.

Potencjał na przyszłość

Przede wszystkim rozmowa rekrutacyjna powinna służyć sprawdzeniu stopnia komunikatywności, a także swobody w porozumiewaniu się za pomocą języka obcego. Warto skorzystać ze wsparcia, chociażby trenerów z wrocławskiej szkoły językowej LING Partner, którzy są wykształceni pod kątem przeprowadzania audytów językowych podczas procesu rekrutacji. W ten sposób nie istnieje ryzyko, że zostanie przekreślony kandydat, który ma potencjał, aby rozwinąć swoje umiejętności podczas późniejszych szkoleń i w trakcie wykonywania obowiązków służbowych. Należy pamiętać, że użycie złego typu czasu przeszłego, rodzajnika lub drobne usterki stylistyczne nie są aspektami stanowiącymi o braku odpowiednich kompetencji. Ponadto wiele zależy także od sposobu prowadzenia rozmowy przez pracodawcę lub rekruterów oraz panującej atmosfery. Pozytywny sygnał stanowi przede wszystkim chęć komunikacji pomimo czynnika stresowego.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz