Jak zwalczyć pluskwy?

Jak zwalczyć pluskwy?

Pozbycie się pluskiew z domu nie jest proste. Czasami trzeba wypróbować różnych metod, aby odkryć tę, która poskutkuje. Warto poznać jak najwięcej sposobów na pozbycie się pluskiew. Sprawdź, jakimi domowymi sposobami możesz zwalczyć insekta. Przeczytaj, gdzie pluskwy mają swoje siedliska i dowiedz się, co zrobić, aby problem pluskiew nie powrócił.

Gdzie pluskwy występują najczęściej?

Pluskwy domowe lubią ukryte i trudnodostępne miejsca. Insekty najczęściej chowają się w łóżkach i największą aktywność wykazują w nocy. Wszelkie pęknięcia, szczeliny oraz szpary to miejsca, które są idealną kryjówką.

Tapicerowane meble, przestrzenie pod tapetami, firany, żaluzje, tyły obrazów oraz luster, gniazdka elektryczne, półki z książkami – należy sprawdzić, każdą tego typu przestrzeń w mieszkaniu. Jeżeli istnieje podejrzenie, że w twoim domu znajdują się pluskwy, najprawdopodobniej na siedlisko wybiorą jedno z tych miejsc. Przeczytaj, jak rozpoznać ugryzienie pluskwy.

W blokowiskach problem pluskiew jest bardzo popularny. Duże skupiska ludzi sprzyjają pojawieniu się insektów. Owady często przechodzą pomiędzy mieszkaniami, powodując olbrzymie problemy.

Domowe sposoby na pluskwy

Istnieje wiele domowych sposobów, które możesz wypróbować podczas walki z insektem. Zanim zaczniesz działać, pamiętaj, że najważniejsze jest dokładne zlokalizowanie miejsca, w którym znajdują się szkodniki – miejsca te należy dokładnie oczyścić. 

Upierz pościel i starannie wymyj wszystkie elementy łóżka. Możliwe, że trzeba będzie wyrzucić materac – dokładnie go oczyścić jest bardzo trudno. Pluskwy żywią się krwią i uaktywniają w nocy – naturalnym miejscem ich bytowania jest łóżko, ponieważ tam właśnie w ciągu nocy przebywa źródło ich pożywienia.

Zlikwidowanie głównego siedliska pluskiew nie sprawi, że insekty znikną z mieszkania. Po upraniu pościeli oraz ubrań – warto wyczyścić wszystko, zabierz się za prasowanie. Wysoka temperatura zlikwiduje jaja i larwy szkodników.

Jak chemicznie zwalczyć pluskwy?

Środków chemicznych na insekty jest wiele. Środki owadobójcze zaaplikowane w miejscu siedliska pluskw, mogą przynieść efekty. Na rynku dostępne są detektory – specjalne pułapki, które umieszcza się pod łóżkiem. Jest to świetny sposób monitorowania obecności pluskiew. Dzięki detektorom możesz również sprawdzić, czy dezynsekcja przyniosła zamierzony skutek. Detektor działa w prosty sposób. Feromony wabią szkodniki, a te trafiają do miseczki z płynem i zdychają.

Najlepszy efekt zawsze przynosi  pomoc specjalisty. Warto skorzystać z profesjonalnej dezynsekcji. Pamiętaj, że jeden taki zabieg może nie wystarczyć. Przez jakiś czas należy badać sytuację i sprawdzać, czy wszystkie pluskwy zostały wybite. Nawet jeżeli zostaną żywe tylko pojedyncze sztuki, możesz mieć pewność, że za jakiś czas będzie ich o wiele więcej.

Co zrobić by pluskwy nie wróciły?

Pluskwy zawsze mogą wrócić. Dzięki pewnym działaniom możesz znacznie zmniejszyć szanse na to, że tak się stanie. Przede wszystkim zaklej wszelkie szpary i szczeliny sylikonem. Dokładne uszczelnienie mieszkania sprawi, że insekty nie przejdą od sąsiadów.

Najlepiej jest zrobić to jeszcze przed wystąpieniem problemu, ale po dezynsekcji w domu jest to czynność, którą trzeba wykonać koniecznie – ty pozbyłeś się problemu, ale nie masz pewności, czy nie pojawił się on również u sąsiadów. Prawidłowe uszczelnienie to podstawa.

Pamiętaj, żeby po podróży zawsze sprawdzać walizkę i jej zawartość – hotele i hostele to miejsca, w których o pluskwy najłatwiej. Dlatego też, zanim włożysz do szafy ubranie z podróży, najpierw lepiej upewnić się, że nie ma tam insektów.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz