Jak zrobić skalniak?

Jak zrobić skalniak?

Zastanawiasz się, jak zrobić skalniak od podstaw? Chcesz mieć piękny ogród i jesteś gotowy zainwestować w niego swoją pracę i zaangażowanie? Nie wiesz, jak wkomponować skalniak w ogrodową przestrzeń i jakie rośliny i kamienie mogą się na nim znaleźć? Ogród jest naszym własnym kawałkiem przyrody, dlatego warto postarać się o to, aby był on unikatowy. Nowoczesny skalniak jest świetnym pomysłem. Zdobądź przydatne informacje i sprawdź, jak możesz zrobić go we własnym ogrodzie.

Co to jest skalniak?

Przede wszystkim warto jest dowiedzieć się, czym dokładnie jest skalniak. Oprócz tego, że stanowi on dekorację naszego ogrodu, w założeniu ma on odtwarzać fragment krajobrazu górskiego. Skalniak łączy ze sobą elementy żywe – rośliny, oraz nieożywione – kamienie, formacje skalne. Istnieje oczywiście wiele wariacji i mnóstwo sposobów na zbudowanie idealnego skalniaka. Wszystko zależy od naszej fantazji i poczucia estetyki.

Co posadzić na skalniaku?

Warto pamiętać, że pomimo założenia, że skalniak odtwarza fragment krajobrazu górskiego, nie należy na nim sadzić tylko wysokogórskich roślin. Świetnie na skalniaku będą prezentować się niskie rośliny cebulowe, które zdecydowanie tchną w niego życie – nadadzą mu pięknych i intensywnych barw. Mogą być to narcyzy, przebiśniegi czy tulipany botaniczne.

Nie bój się również posadzić na swoim skalniaku ziół. Posadź tymianek, oregano albo lawendę. Olbrzymim plusem, oprócz walorów dekoracyjnych, będzie piękny zapach. Zioła możesz wykorzystać również w kuchni.

Krzewy na skalniaku także sprawdzą się bardzo dobrze. Pięknie będzie wyglądać irga pozioma, pięciornik krzewiasty czy bardzo popularny jałowiec chiński.

Jakie kamienie na skalniak wybrać?

Oprócz roślin bardzo ważnym elementem są również kamienie. Najczęściej wybierane to granity, wapienie, dolomity oraz bazalty. Rzadziej wybiera się piaskowce. Warto zdecydować się na jeden rodzaj kamienia, żeby skalniak wyglądał spójnie i naturalnie. Górskiego charakteru skalniakowi na pewno dodadzą kamienie o nieregularnych kształtach i ostrych krawędziach. Sprawdzą się kamienie o różnej wielkości i kształtach. Najlepiej będzie, jeżeli ich ilość w skalniaku nie będzie przekraczała 50 procent.

Gdzie wybudować skalniak?

Skalniak można wkomponować w przestrzeń ogrodu na różne sposoby. Skalniak w ogrodzie może mieć różne zastosowania:

  • Możesz połączyć swój skalniak z oczkiem wodnym.
  • Wybudować go w zejściu do ogrodu.
  • Połączyć z patio.
  • Może być również motywem przewodnim twojego ogrodu.

Jak zbudować skalniak?

  1. Pierwszym krokiem jest wyznaczenie terenu – pamiętaj, że kształt skalniaka powinien być nieregularny.
  2. Na krawędziach skalniaka ułóż największe kamienie.
  3. Wewnątrz kamieni usyp wzniesienie.
  4. Ziemię podlej wodą i poczekaj kilka dni – pozwól jej osiąść.
  5. Kamienie ułóż piętrowo – szczeliny pomiędzy kamieniami powinny być jak najmniejsze.
  6. Następnie podlej skalniak. Rośliny zacznij sadzić dopiero po minimum dwóch tygodniach.

Pamiętaj, że już podczas osiadania ziemi tworzą się pierwsze chwasty. Należy je usunąć. Pozostawienie ich grozi szybkim rozrośnięciem i skutecznie uniemożliwi pielęgnację skalniaka.

Skalniak w cieniu nie będzie najlepszym pomysłem. Wybór roślin, jaki będziesz mógł posadzić, znacznie się zmniejszy. Większość roślin, które są idealne na skalniak ogrodowy, lubi słońce. Dlatego warto pomyśleć o dobrze nasłonecznionym miejscu.

Kiedy założyć skalniak?

Pamiętaj, że najlepszy moment dla wybudowania skalniaka to wiosna – okres od początku maja do końca czerwca. Nie ma wtedy dużych upałów, a rośliny mają świetne warunki do tego, żeby się zaadaptować. Późne lato to też dobry okres. Temperatura jest wtedy niższa, a wilgotność wysoka, co dobrze wpływa na ukorzenienie się roślin.

Jak pielęgnować skalniak?

Należy liczyć się z tym, że skalniak będzie wymagał od nas ciągłej uwagi. Rośliny należy regularnie podlewać, pielić oraz nawozić. Niektóre rośliny będą potrzebowały także zabezpieczenia przed mrozem. Dlatego przed wybudowaniem skalniaka zastanów się, czy będziesz miał czas na jego pielęgnację.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz