Artykuł sponsorowany

Jak zrobić remont łazienki w bloku?

Jak zrobić remont łazienki w bloku?

Łazienki w blokach są zazwyczaj małe i ciasne. Do ich cech charakterystycznych zaliczają się też często nierówne ściany i dziwne rozmieszczenie instalacji hydraulicznej. Jak poradzić sobie z remontem takiego pomieszczenia? Sprawdziliśmy.

Po pierwsze: przygotuj plan

Remont bez planu jest jak zwiedzanie Paryża w ciemności. Niby wiemy, że znajdujemy się w pięknym mieście, ale czujemy, że niezupełnie o to nam chodziło. Takie uczucie nazywamy rozczarowaniem. Aby go uniknąć, trzeba przygotować plan. Nie tylko kosztorys, choć i on jest szalenie ważny, ale i analizę naszej przestrzeni. Mieszkania w blokach mają to do siebie, że rzadko kiedy mogą się pochwalić wielką i ustawną łazienką. Trzeba się więc przygotować na kompromisy i znać swoje priorytety.

Po drugie: zadbaj o hydraulikę

Remont łazienki powinniśmy rozpocząć od skucia starej glazury. To oczywiste, ale może przysporzyć sporych kłopotów, zwłaszcza w starszych budynkach. Dawniej płytki przyklejało się na cement, a więc bardzo solidnie. Każdy, kto kiedykolwiek próbował usunąć taką konstrukcję ze ściany, wie jakie to trudne. W końcu miało być na lata, prawda?

Bazowym etapem, jeśli chodzi o remonty łazienek jest jednak uporanie się z hydrauliką. Trzeba przemyśleć jej układ i zadbać o doprowadzenie wody wszędzie, gdzie jest to konieczne. A woda w łazience jest przecież tym, czym piasek na plaży.

Po trzecie: pamiętaj o ścianach i suficie

To, w jaki sposób były budowane bloki np. w latach 80., dla większości z nas pozostaje zagadką. Faktem jest jednak, że zazwyczaj charakteryzują się one krzywymi ścianami oraz sufitem. Takie felery trzeba koniecznie naprawić.

Firma Marek Więcek zajmuje się remontami i wykańczaniem pomieszczeń. Jej przedstawiciel przyznaje, że takie prace, w mniejszym lub większym stopniu, są konieczne niemal we wszystkich miejscach, które nie znajdują się w stanie deweloperskim. Dlatego warto mieć je na uwadze. Nawet najpiękniejsze płytki nie pomogą, kiedy ściany będą krzywe.

Po czwarte: połóż glazurę

Kiedy mamy już załatwione sprawy bazowe, czas na etap, na który zwykle czekamy od samego początku. Układanie płytek to dla nas znak, że remont powoli zbliża się do końca, bo zaczynamy widzieć jego efekty. Pamiętajmy jednak, że to ważny moment i od dobrego położenia glazury w dużej mierze będzie zależała estetyka całej łazienki.

Po piąte: zainstaluj armaturę

O zamontowanie elementów takich jak np. zestaw podtynkowy czy odpływ prysznica, musimy zadbać jeszcze przed położeniem glazury. Podobnie sprawa ma się z lustrem wtopionym w ścianę. Są jednak i takie rzeczy, które instalujemy na samym końcu. Należą do nich m.in. wanna wolnostojąca czy umywalka. Ważne, aby wszystkie te elementy zgadzały się z naszymi wyobrażeniami.

Wydaje się więc, że kluczem do sprawnego i rozsądnego wyremontowania łazienki jest dobry plan, który pozwoli nam na sprawne przechodzenie z etapu na etap oraz zachowanie spokoju.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz