Artykuł sponsorowany

Jak zrobić oczko wodne?

Jak zrobić oczko wodne?
Oczko wodne to marzenie wielu właścicieli ogrodów. Właściciele oczek wodnych z pasją obserwują kąpiące się przy jego brzegu ptaki oraz pielęgnują wyjątkową wodną roślinność. Budowa oczka nie jest jednak łatwym zadaniem dla kogoś, kto nie ma żadnego doświadczenia. W jaki sposób stworzyć oczko wodne, aby akwen był estetyczny nie tylko przez pierwszy sezon, ale też po wielu latach?

Lokalizacja oraz wykop

Oczko wodne najlepiej zlokalizować z dala od drzew liściastych i innych roślin, które mogłyby je zanieczyszczać. Oczywiście można zrobić oczko pod drzewami, lecz będzie wiązało się to z koniecznością częstego jego oczyszczania. Zwłaszcza w okresie jesiennym, kiedy z dnia na dzień mogą wpaść do wody tysiące liści. Kiedy już znajdziesz odpowiednie miejsce na oczko – czas stworzyć wykop. Ręczne kopanie to zadanie trudne i czasochłonne, dlatego lepiej zdecydować się na profesjonalne usługi koparką np. firmy Emo-Bud ze Świnna. Akwen powinien mieć kilka poziomów, aby stworzyć warunki zbliżone do takich, które występują w naturalnych zbiornikach wodnych.

Przygotowanie podłoża

Dno oczka musi zostać utwardzone i wyłożone geowłókniną, która chroni folię przed uszkodzeniami mechanicznymi. Dopiero po stworzeniu bezpiecznego podkładu można ułożyć folię. Nie może być to folia wykonana ze słabej jakości materiałów. Najlepiej sprawdzi się mocna i odporna na uszkodzenia folia PCV. Nie należy jej naciągać, powinna swobodnie wyścielać dno zbiornika. Krawędzie folii można nieco przyciąć i ukryć pod kamieniami wokół brzegu.

Sadzenie roślin i wykończenie

Ostatnim etapem jest sadzenie roślin. Trzeba pamiętać, aby wybierać te, które doskonale czują się w wodnym i dobrze nasłonecznionym środowisku. Jednym z częstych błędów jest sadzenie niewłaściwych gatunków roślin, które nie przyjmą się w nowym miejscu i już po paru tygodniach zaczną obumierać. Kiedy wszystko zostanie wykończone, czas napełnić zbiornik wodą. Z początku oczko wodne może nie prezentować się zbyt dobrze, dlatego warto dać mu czas, aby roślinność się rozrosła i wyglądała nieco bardziej naturalnie. Wiele osób decyduje się również na założenie małej hodowli ryb, lecz nie w każdym oczku można je trzymać. Żeby ryby przetrwały zimę, konieczne jest zapewnienie im odpowiednich warunków. Wobec tego można je trzymać wyłącznie w dużych oczkach, gdzie spokojnie będą mogły przezimować w najgłębszym punkcie. Ważna jest nie tylko głębokość, ale również powierzchnia. Na każde 2,5 cm ryby powinny przypadać 2 cm kwadratowe powierzchni wody.

Opracowanie:
Pewel Mała, Leszczynowa 2
tel. 507 812 440
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz