Jak zrobić maseczkę ochronną w domu?

Jak zrobić maseczkę ochronną w domu?

Od 16 kwietnia 2020 r. w Polsce obowiązuje nakaz zakrywania nosa i ust w miejscach publicznych. To oznacza, że podczas wizyty w sklepie czy spaceru z psem będziemy musieli nosić maseczkę lub zakrywać twarz chustą albo szalikiem. Co jednak zrobić, jeśli nie możemy dostać maseczki w sklepie? Maseczkę ochronną możemy w prosty sposób zrobić w warunkach domowych. Zarówno za pomocą maszyny do szycia, jak i bez niej. Jak to zrobić? Zobacz nasz poradnik.

Maseczki – obowiązkowe od 16 kwietnia 2020 r.

Maseczki ochronne to jeden z najbardziej pożądanych produktów od czasu pojawienia się koronawirusa. Niestety, często nie są one dostępne w sklepach lub ich cena jest znacznie zawyżona. Od 16.04.2020 roku w Polsce obowiązuje nakaz zakrywania nosa i ust, dlatego noszenie maseczki (lub zasłanianie ust np. chustą) jest obecnie koniecznością.

Co ważne - maseczki zrobione w domu nie ochronią nas przed koronawirusem. Mają one jedynie wspomóc ochronę i zmniejszyć ryzyko zachorowania, nie gwarantują jednak, że nie zarazimy się SARS-CoV-2. Przed zarażeniem najlepiej chronią specjalistyczne maseczki z filtrem, które jednak nie są możliwe do wykonania w domu. Nosząc maseczkę, pamiętaj o innych środkach ochrony, takich jak częste mycie rąk i nie dotykanie oczu.

Jak zrobić maseczkę ochronną, jeśli mamy w domu maszynę do szycia?

Masz w domu maszynę do szycia? Aby zrobić maseczkę ochronną, potrzebujesz:

  • włókninę (możesz użyć także bawełny),
  • nożyczki,
  • szpilki krawieckie,
  • gumki,
  • maszynę do szycia lub igłę oraz nitkę.
Najpierw złóż włókninę na pół - tak, aby maseczka była dwuwarstwowa. Na materiale odrysuj kształt maseczki. Możesz skorzystać z gotowych wzorów dostępnych w Internecie. Wytnij narysowany wzór. Następnie zrób przeszycie wzdłuż dolnej i górnej krawędzi, aby połączyć ze sobą dwie warstwy materiału. Krótsze boki złóż w harmonijkę, z każdej strony podłóż gumkę a następnie przeszyj. Pomagaj sobie szpilkami krawieckimi. Po dwustronnym przeszyciu maseczka ochronna jest gotowa.

Jak zrobić maseczkę ochronną bez użycia maszyny?

Nie masz maszyny do szycia? Okazuje się, że najprostszą maseczkę ochronną możesz wykonać, mając w domu jedynie dwie gumki oraz kawałek materiału. Może to być bawełna, dzianina a nawet ręcznik papierowy, jednak ten ostatni nadaje się jedynie do wykonania maski jednorazowej.

Jak wykonać maseczkę? Przygotuj:

  • kawałek materiału o wymiarach ok. 20-26 cm szerokości i ok. 35-40 cm długości,
  • dwie elastyczne gumki do włosów lub gumki recepturki.
Najpierw złóż materiał na równe trzy części. Na boki materiału nawlecz gumki. Następnie odegnij rogi materiału do środka, jeden wkładając w drugi. Nałóż maseczkę na twarz.

Wiele filmów, które przedstawiają, w jaki sposób zrobić taką maseczkę, znajdziesz na YouTube.

Jak prawidłowo używać masek?

Masz już maseczkę ochronną. Ważne jest również, byś wiedział, jak prawidłowo jej używać. Przed założeniem maski zdezynfekuj żelem na bazie alkoholu lub dokładnie umyj ręce. W trakcie zakładania zwróć uwagę, by maska zakrywała nos, usta i podbródek. Pomiędzy twarzą a produktem nie powinno być wolnej przestrzeni.

Ważne jest, by podczas używania nie dotykać maski. Jeśli jednak zapomnisz się i dojdzie do takiej sytuacji - dokładnie oczyść dłonie. Gdy maska nabierze wilgoci, konieczna jest jej wymiana.

Aby zdjąć maseczkę, należy chwycić za jej tylną część, bez dotykania części przedniej. Zdjęty produkt niezwłocznie wyrzuć do zamkniętego pojemnika i oczyść ręce. Jeśli posiadasz maseczkę jednorazową, nie nadaje się ona do ponownego użytku. W przypadku maseczek wielorazowych po każdym użyciu konieczne jest ich wypranie w 60 stopniach i wyprasowanie.

Opracowanie:
Aleksandra
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (3)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz