Jak zrobić masę solną? Pomysły na ozdoby świąteczne

Jak zrobić masę solną? Pomysły na ozdoby świąteczne

Dekoracje świąteczne możemy zrobić z tektury, drewna, szyszek czy makaronu. Do ich wykonania może się przydać także masa solna - materiał, który jest niedrogi, bardzo plastyczny i łatwy w obróbce. Masa solna świetnie nadaje się na ozdoby choinkowe DIY. Przeczytaj, jak zrobić masę solną. Dowiedz się, jak przygotować ozdoby z masy solnej, które powiesisz na bożonarodzeniowej choince.

Jak zrobić masę solną?

Aby zrobić masę solną, potrzebujesz:
  • 1 szklankę mąki tortowej,
  • 1 szklankę soli,
  • pół szklanki skrobi ziemniaczanej,
  • 1 szklankę ciepłej wody.

Sypkie składniki połącz w misce, stopniowo dolewając ciepłej wody. Dzięki odpowiedniej temperaturze, ciasto będzie łatwiej wyrobić. Powinno być gładkie i jednolite, o konsystencji podobnej do ciasta na pierogi. Jeśli po połączeniu składników masz wrażenie, że masa jest zbyt rzadka, dosyp do niej mąki. Uzyskanie odpowiedniej plastyczności masy solnej pozwoli ci na przygotowanie z łatwością nawet drobnych ozdób choinkowych.

Gotową masę solną można barwić. W tym celu możemy dosypać do niej kurkumy (wówczas będzie żółta), kakao lub cynamonu (brązowa) czy dolać soku z czerwonych buraków (różowa). Możemy również kupić barwniki spożywcze i za ich pomocą zmieniać jej barwę.

Jak zrobić ozdoby świąteczne z masy solnej?

Po wyrobieniu masy solnej, należy ją rozwałkować i za pomocą foremek do ciasta wyciąć pożądane wzory. W Boże Narodzenie na choince nie może zabraknąć choinek, gwiazdek, aniołków czy bombek. W wycietych ozdobach należy zrobić otwór za pomocą wykałaczki, który posłuży do przewleczenia wstążki i zawieszenia ozdoby na choince.

Gotowe ozdoby choinkowe należy suszyć w piekarniku przez około 2 godziny w temperaturze 100°C. Pamiętaj, aby cały czas kontrolować stopień pieczenia - jeśli zauważysz, że dekoracje są przyrumienione, możesz wyjąć je z piekarnika.

Ostatnim etapem przygotowania ozdób choinkowych z masy solnej jest ich dekoracja. Do tego możesz wykorzystać farby akrylowe lub plakatowe, brokat czy lakiery. Na gotowych dekoracjach warto umieścić zygzaki, kropki czy delikatne ramki w wybranym kolorze. Poniżej możesz przeczytać, jak zrobić najpopularniejsze dekoracje na choinkę.

Jak zrobić Mikołaja z masy solnej?

Aby wykonać Świętego Mikołaja z masy solnej, najpierw wytnij niewielkie kółko za pomocą foremki do ciasta. Następnie przygotuj brodę - jej rolę może pełnić kółko z falowanym przebiegiem. Kolejnym krokiem jest ulepienie z masy solnej czapki, nosa i wąsów Świętego. 

Po połączeniu wszystkich elementów, za pomocą wykałaczki zrób Mikołajowi oczy. Czapkę przekłuj, a po upieczeniu ozdoby przewlecz przez otwór wstążkę do zawieszenia ozdoby. Na koniec pomaluj Mikołaja farbą lub brokatem.

Jak zrobić gwiazdkowy łańcuch?

Sznurek ozdobiony gwiazdkami z masy solnej możesz powiesić na choince lub ozdobić nim okno albo parapet. Jak go zrobić? Najpierw wytnij gwiazdki z masy solnej za pomocą foremek na ciasteczka. Następnie w każdej z nich zrób wykałaczką otwór i pozostaw do wysuszenia w piekarniku. 

Przez gotowe ozdoby przewlecz sznurek. Sznurek jutowy możesz kupić w sklepie budowlanym. Dzięki temu, że ma on nierówną strukturę, gwiazdki nie będą się po nim przesuwać. Na koniec ozdoby pomaluj wybraną farbą. Jeśli chcesz, by gwiazdki się błyszczały, na etapie robienia masy solnej, dosyp do mieszanki sypki brokat.

Jak zrobić brokatowe serduszka?

W gotową masę solną wmieszaj sypki brokat w wybranym kolorze. Ilość brokatu, który jest potrzebny, zależy od tego, jak bardzo błyszczącą masę chcesz uzyskać. Następnie wytnij z masy solnej serduszka za pomocą foremek na ciasteczka. W każdym z nich zrób otwór za pomocą wykałaczki i włóż do piekarnika, aby się wysuszyły.

Przez gotowe serduszka przewlecz wstążkę w tym samym kolorze, co brokat. Jeśli chcesz, możesz dodatkowo pomalować swoje ozdoby choinkowe - wówczas będą one miały żywy, a nie ziemisty odcień. Gotowe dekoracje powieś na choince. Wesołych Świąt!

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz