Jak zrobić antresolę i o czym trzeba pamiętać?

Jak zrobić antresolę i o czym trzeba pamiętać?

Antresola musi być stabilna i dobrze zaprojektowana, by można było bezpiecznie z niej korzystać. Jeśli chcesz samodzielnie zamontować antresolę w mieszkaniu, musisz wziąć pod uwagę kilka kwestii. Przeczytaj artykuł i poznaj praktyczne wskazówki. Dowiedz się, na co musisz zwrócić uwagę i dlaczego przy projekcie i montażu konstrukcji warto skorzystać z pomocy fachowca.

Wysokość pomieszczenia

Antresola to najlepsze rozwiązanie do wnętrz, których wysokość wynosi minimum 4 metry. Wtedy wydzielenie dwóch poziomów nie sprawia kłopotów i pozwala na komfortowe korzystanie zarówno z dolnej, jak i górnej części. Jeśli jednak mieszkasz w bloku i marzysz o antresoli, to również jest możliwe. Warunkiem jest minimalna wysokość antresoli, która powinna wynosić 120 cm. Taka przestrzeń może posłużyć za miejsce na materac.

Wytrzymałość ścian

Jeśli chcesz samodzielnie stworzyć antresolę w mieszkaniu, weź pod uwagę rodzaj ścian. Antresola powinna zostać zamontowana na ścianach nośnych, które wytrzymają obciążenie. Ściany działowe nie spełnią takiej funkcji. Gdy mieszkanie wymaga generalnego remontu, koniecznie zweryfikuj stan techniczny ścian. Pęknięcia i inne ubytki mogą być przeszkodą.

Konstrukcja antresoli

Wybór materiału, z którego ma zostać zbudowana antresola, zależy od względów estetycznych i praktycznych. Specjaliści z biur projektowych wskazują, że najczęściej wykonuje się konstrukcje ze stali lub drewna. 

Drewniana antresola to świetny pomysł na aranżację przytulnego wnętrza. Drewno daje poczucie komfortu i ciepła. Taka konstrukcja to ozdoba sama w sobie. Jeśli zdecydujesz się na ten naturalny materiał, musisz mieć na uwadze, że może on zdominować wnętrze. Drewniane antresole to mocne konstrukcje, które wizualnie są dość „ciężkie”.

Gdy zależy ci na wizualnej lekkości i uniwersalnym wyglądzie, lepiej wybierz stalową antresolę. Stal jest solidna, jednak łatwiejsza w aranżacji i daje większe pole do popisu. Idealnie współgra zarówno z klasycznymi, jak i nowoczesnymi wnętrzami, a także dodaje charakteru wnętrzom industrialnym. Stal można z łatwością pomalować na dowolny kolor. W przypadku drewna taki zabieg jest bardziej czasochłonny.

Wciąż nie możesz się zdecydować? Postaw na połączenie drewna ze stalą. Stalową konstrukcję świetne uzupełniają drewniane schody i podłoga. Jeśli chodzi  o wybór materiałów wykończeniowych, możliwości jest jeszcze więcej. Wykorzystać można zarówno drewno, jak i inne materiały – szkło, płyty meblowe czy kartonowo-gipsowe.

Schody na antresolę

By dostać się na antresolę, niezbędne jest zaprojektowanie odpowiedniego wejścia. Jeśli dysponujesz dużą przestrzenią i wolisz klasyczne rozwiązanie, postaw na standardowe schody na antresolę. Musisz jednak liczyć się z tym, że zajmują one sporo miejsca. Przestrzeń możesz wykorzystać na praktyczne schowki i szuflady.

Alternatywą dla standardowych schodów są schody kacze, które zajmują zdecydowanie mniej miejsca. W schodach kaczych stopnie są tak wyprofilowane, by stawać na nich naprzemiennie lewą i prawą stopą. W niewielkich wnętrzach dobrym rozwiązaniem mogą być kręte schody, które stanowią ciekawą ozdobę. Jeśli chcesz maksymalnie zaoszczędzić dostępną przestrzeń, możesz wykorzystać drabinę.

Ważne zabezpieczenia

W przypadku antresoli w domu czy mieszkaniu nie można zapomnieć o bezpieczeństwie. Niezbędne są solidne barierki lub balustrada, tym bardziej, jeśli w domu są małe dzieci lub osoby starsze. Równie istotne są kwestie właściwego oświetlenia i ogrzania całej przestrzeni. By antresola była bezpieczna, warto skorzystać z pomocy fachowca.

Odkryj pomysły na antresolę.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz