Artykuł sponsorowany

Jak zostać ratownikiem wodnym?

Jak zostać ratownikiem wodnym?

Niejednej osobie praca ratownika wodnego może wydawać się sielanką. Młodzi i wysportowani mężczyźni oraz piękne kobiety całymi dniami siedzą na słonecznej plaży, od czasu do czasu użyją gwizdka, a wieczorami bawią się jak wszyscy urlopowicze. Jednak prawda wygląda zupełnie inaczej. Praca ratowników jest zajęciem wymagającym i momentami trudnym, dlatego nie jest przeznaczona dla każdego. Co należy zrobić, aby zostać ratownikiem WOPR?

Kto może zostać ratownikiem wodnym?

Ratownikiem wodnym może zostać praktycznie każdy. Obecnie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe posiada trzy stopnie ratownicze, którymi są ratownictwo ochotnicze, zawodowe oraz instruktorskie. Podstawowy kurs na ratownika może odbyć już dziecko w wieku 12 lat i po jego zakończeniu zdobywa tytuł młodszego ratownika, który uprawnia go do nieodpłatnej pracy na pływalniach krytych i odkrytych oraz kąpieliskach wyłącznie pod nadzorem zawodowego ratownika. Następnie po ukończeniu 16 roku życia młodszy ratownik może odbyć już kurs na ratownika WOPR. Poza miejscami wymienionymi powyżej kurs na ratownika uprawnia do wykonywania pracy również podczas różnego rodzaju imprez na wodach, na obozach i wycieczkach młodzieżowych oczywiście pod nadzorem ratownika, który jest starszy stopniem. Ratownik WOPR posiada uprawnienia zezwalające na przeprowadzanie szkoleń dla innych członków WOPR.

Należy jednak pamiętać, że tytuł młodszego ratownika oraz ratownika nie uprawniają do wykonywania pracy na basenie, czy też plaży. W celu zawodowego wykonywania pracy ratownika należy ukończyć 18 lat i zapisać się na kurs ratownika wodnego.

Zawodowy ratownik wodny

Aby zostać zawodowym ratownikiem wodnym należy odbyć kurs na ratownika wodnego. Jest on organizowany przez Wojewódzkie Zarządy WOPR, np. przez Szczecińskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. Udział w takim kursie może wziąć każdy pełnoletni, który posiada dobrą sprawność fizyczną, świetnie pływa oraz potrafi posługiwać się sprzętem ratunkowym. Kurs na ratownika kończy się egzaminem podzielonym na część teoretyczną i praktyczną.  Po zdaniu teorii kursant może przystąpić do części praktycznej egzaminu, która polega na przepłynięciu pewnego dystansu oraz poradzeniu sobie w symulowanej akcji ratunkowej. Warto również wiedzieć, że po zdaniu egzaminu konieczne jest jeszcze przejście szkolenia kwalifikowanej pierwszej pomocy, które musi być odnawiane co trzy lata.

Można wyróżnić cztery stopnie w ratownictwie zawodowym. Pierwszym jest ratownik wodny pływalni, który posiada uprawnienia do pracy samodzielnej oraz do kierowania zespołem ratowników na różnego rodzaju pływalniach krytych oraz otwartych. Drugi stopień ratownictwa zawodowego to ratownik wodny śródlądowy. Posiada on zezwolenia do samodzielnej pracy oraz do kierowania zespołem na kąpieliskach śródlądowych. Ratownik wodny morski może pracować samodzielnie bądź z zespołem ratowników na wszystkich morskich kąpieliskach natomiast ostatni stopień w ratownictwie zawodowym to starszy ratownik wodny, który posiada wszystkie wyżej wymienione stopnie zawodowe.

Wiele osób nie wyobraża sobie urlopu bez wypoczynku nad morzem, jeziorem lub innym zbiornikiem wodnym. Podczas panujących upałów jest to jedyne słuszne rozwiązanie pozwalające na chwilę relaksu. Należy jednak pamiętać, żeby korzystać wyłącznie z uroków kąpielisk strzeżonych, ponieważ bezpieczeństwo na wodzie jest bardzo ważne i wystarczy chwila nieuwagi, aby wypoczynek skończył się tragicznie.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz